Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.05.2014, 15:56

Slovensko vyhralo kľúčový spor. Vlastník Unionu nám zaplatí milión eur

Arbitráž vytvorenie jednej poisťovne nestopla. Premiér Robert Fico môže vo svojich plánoch pokračovať

Vláda Roberta Fica môže pokračovať vo vytvorení jednej zdravotnej poisťovne. Zelenú na tento projekt jej dal aj arbitrážny tribunál. Slovensko totiž vyhralo v spore s holandskou spoločnosťou Achmea, ktorá je akcionárom súkromnej zdravotnej poisťovne Union.


Prečítajte si aj: Achmea nám zablokovala milióny. Štát sa bráni


„Arbitrážny tribunál konštatoval, že koncept a implementácia verejného zdravotného poistenia je plne v rukách štátu. Zároveň uviedol, že tribunál nemá právo zasahovať do demokratického procesu suverénneho štátu a nemá právomoc rozhodovať o spore,“ informovalo o rozhodnutí tribunálu ministerstvo financií.

Suma, o ktorú Achmea Slovensko žalovala, zostáva neverejná. Isté však je, že v súvislosti s prehratou arbitrážou bude musieť holandský akcionár vyplatiť Slovenskej republike právne náklady v celkovej výške 1,011 miliónov eur, ako aj všetky náklady tribunálu v celkovej výške cez 340-tisíc eur.

Arbitráž ohlásila Achmea vo februári 2013, keď Ficova vláda začala podnikať kroky k znárodneniu súkromných poisťovní a vytvoreniu jednej štátnej. Akcionár Unionu tvrdil, že plánované vyvlastnenie nie je vo verejnom záujme a nepodlieha riadnemu zákonnému procesu a je diskriminačné. Podľa nich by týmto rozhodnutím Slovensko porušilo dohodu o investíciách s Holandskom. K arbitráži pristúpila Achmea, aby odvrátila hroziace vyvlastnenie.

Reakciu spoločnosti Achmea doplníme.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.