Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Slovensko konzervuje 300 rokov
Konzervovať sa na Slovensku začalo v 18. storočí vďaka vzniku dielničiek na kvasenie kapusty a uhoriek, už predtým sa, samozrejme, potraviny uchovávali pomocou sušenia a solenia. Rozvojom ovocinárstva pribudlo spracovanie ovocia na lekváre, marmelády a neskôr kompóty. Najväčší rozmach konzervárenstva na Slovensku nastal v 50. rokoch, keď sa začali na Slovensku stavať priemyselné konzervárne. V roku 1989 ich fungovalo na Slovensku 29. Dnes je lídrom vo výrobe mäsových konzerv popradský Tatrakon, konzervám so zeleninou  kraľuje novozámocký Novofruct SK.

 

1810
Spôsob uchovávania potravín v obale z pocínovaného plechu vynašiel Angličan Peter Durand v roku 1810. Prvé konzervy boli často ťažšie ako ich obsah a otvoriť ich bolo veľmi náročné. Podľa inštrukcií mal konzument použiť dláto a kladivo, vojaci, ktorí vynález využívali medzi prvými, otvárali viečka bajonetmi. Napriek tomu rýchlo nahradili dovtedajšie sklenené konzervy utesnené korkovou zátkou a voskovou pečaťou, ktoré vymyslel pre armádu Napoleona Bonaparteho v roku 1795 parížsky obchodník s vínom Nicholas Appert.


Najdrahšia konzerva
Obraz kráľa pop-artu a slovenského rodáka Andyho Warhola s plechovkou Campbellovej instantnej polievky s roztrhaným papierovým prebalom vydražila aukčná sieň Christie`s v roku 2006 v prepočte za takmer 9 miliónov eur. Sieťotlač plechoviek Campbellovej polievky odštartovala umelcovu hviezdnu kariéru. Polievka bola predmetom každodennej spotreby Američanov, Warhola cez jej umelecké spracovanie ilustroval rozsah a význam konzumnej kultúry.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.