Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.12.2014, 13:38

Rusko obnovuje dodávky plynu na Ukrajinu. Majú prísť nové rokovania o prímerí

Rusko podľa Kyjeva obnovuje dodávky plynu na Ukrajinu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Hovorca ukrajinského monopolného prepravcu plynu Ukrtransgaz dnes povedal pre agentúru Reuters, že Rusko znova začína Ukrajine dodávať plyn. Dodávky boli zastavené 6 mesiacov. Dôvodom bol spor o cenu a nesplatené dlhy.

Štátna ukrajinská energetická firma Naftogaz minulý týždeň uviedla, že zaplatila ruskému plynárenskému koncernu Gazprom 378 miliónov USD (305,8 milióna eur) za decembrové dodávky plynu v objeme 1 miliarda kubických metrov.

Ukrajina musí platiť Rusku za dodávky plynu dopredu. Dôvodom sú dlhy Kyjeva za už dodaný plyn.

Od začiatku vykurovacej sezóny v októbri sa ukrajinské zásoby plynu výrazne znížili.

Kríza na východe Ukrajiny
Poradca ruského prezidenta Jurij Ušakov dnes potvrdil pripravenosť Ruska zúčastniť sa na schôdzke o riešení situácie na východe Ukrajiny.

Rusko podľa neho robí všetko pre to, aby sa rokovanie tento týždeň v bieloruskom Minsku aj uskutočnilo. "Myslím, že sa to zrealizuje," vyhlásil Ušakov.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko už minulý týždeň avizoval ďalšie kolo rokovaní o riešení ukrajinskej krízy za účasti zástupcov Kyjeva, Moskvy, proruských separatistov z východu Ukrajiny a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Doteraz sa schôdzky kontaktnej skupiny konali v Minsku dvakrát, pričom zakaždým boli prijaté dokumenty, ktoré zdôrazňovali nevyhnutnosť prímeria. Obe strany sa zaviazali rešpektovať to, ale dohoda o zastavení paľby, dosiahnutá začiatkom septembra, sa prakticky denne porušuje.

Nové prímerie
Politický predstaviteľ samozvanej Doneckej ľudovej republiky Denis Pušilin na rokovaniach v Minsku dnes podľa agentúry RIA Novosti uviedol, že schôdzka kontaktnej skupiny sa uskutoční tento týždeň - hneď po tom, ako Kyjev potvrdí program rokovania, vrátane dohody o prímerí, zrušení blokády Donbasu a uvedenia do platnosti zákona o zvláštnom štatúte tejto oblasti.

Agentúra UNIAN informovala, že kyjevskú vládu bude na rokovaniach zastupovať - tak ako doteraz - exprezident Leonid Kučma. Podľa Ušakova bude zástupcom Moskvy ruský veľvyslanec v Bielorusku Michail Zurabov.

Ušakov sa v rozhovore s novinármi vrátil aj k víkendovej schôdzke francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda s ruským prezidentom Vladimirom Putinom: podľa neho si Hollande "veľmi pozorne" vypočul argumentáciu Ruska, pričom - ako konštatoval Putinov poradca - "v mnohých bodoch sa naše názory zhodujú". Ako príklad uviedol spôsob, ako ďalej postupovať v záujme urovnania situácie na Ukrajine.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.