Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.03.2015, 15:36

Vláda ide trestať ľudí za 2. pilier, tvrdí opozícia

Vláda vedená Robertom Ficom (Smer-SD) ide trestať dôchodcov za účasť v druhom pilieri. A to tým, že budú mať nižší minimálny dôchodok. Vyhlásili to na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave predstavitelia opozičných strán SDKÚ-DS, OĽANO, SaS a KDH.

Poslancov rozhorčil zámer vlády, o ktorom informovalo dnešné vydanie denníka Pravda. Zákon, ktorým chce vláda zaviesť minimálny dôchodok, už prešiel v NR SR prvým čítaním.

Na nasledujúcej parlamentnej schôdzi by sa malo o ňom rokovať v druhom čítaní. Podľa informácií, na ktoré sa odvoláva Pravda, sa bude minimálny dôchodok znižovať o odvody zaplatené do súkromného druhého piliera.

O konkrétnom spôsobe znižovania štátnych minimálnych dôchodkov majú momentálne rokovať poslanci s odborníkmi ministerstva práce.

"Toto je protiústavné opatrenie, nastolí protiústavný stav, ktorý musí následne, až bude prijatý, riešiť Ústavný súd," zdôraznil Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS). Jozef Mihál zo SaS doplnil, že ak sa takýto krok schváli, určite sa na Ústavný súd SR obráti.

Podľa Kaníka je dôvod takéhoto opatrenia zo strany vlády jediný, a to vyhnať ľudí z druhého piliera. "Zobrať ďalšiu palicu do ruky, aby ňou vyháňali ľudí z druhého piliera," opísal Kaník.

Tým by sa podľa neho zvýšil objem prostriedkov, ku ktorým sa vláda dopracuje pri otvorení druhého dôchodkového piliera. „Vieme, že vo svojich odhadoch počíta so sumou vyše 300 miliónov eur, ktoré by im táto operácia mala vyniesť," vyčíslil.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.