Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.08.2014, 12:36

Richter chce zvyšovať minimálnu mzdu. Najviac za posledné roky

Návrh na zvýšenie minimálnej mzdy prichádza od ministerstva práce po tom, ako sa nedokázali dohodnúť zamestnávatelia s odbormi.

Až 380 eur. Toľko by mala byť od budúceho roka výška minimálnej mzdy. S návrhom prišlo ministerstvo práce pod vedním Jána Richtera (Smer–SD). Medziročne sa má zvýšiť o takmer osem percent. Ide tak o jeden z najvýrajneších rastov za posledné roky. „Reagujeme tak na skutočnosť, že mesačná suma minimálnej mzdy po znížení o odvody do poistných fondov a o preddavok na daň z príjmov nedosahuje ani hranicu rizika chudoby,“ zdôvodňuje rezort svoje rozhodnutie. Hranica chudoby prestavovala v roku 2012 sumu 346 eur mesačne.

Ministerstvo práce zverejnilo svoj návrh minimálnej mzdy potom, ako sa na jej výške medzi sebou nedohodli odborári so zástupcami zamestnávateľov. Odborári požadovali mzdu zvýšiť na sumu 400 eur mesačne. A to s odôvodnením, aby čistá hodnota najnižších zárobkov dosahovala minimálne hranicu rizika chudoby v sume 346,33 eura. Zamestnávatelia ju zase chceli ponechať na aktuálnej úrovni – 352 eur mesačne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.