Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.04.2014, 18:48

Sekera štátu presiahla miliardu

Rezort ministra Kažimíra zverejnil prvé čísla o plnení rozpočtu.

Jedna miliarda eur. Presne o takúto hraničnú sumu výdavky Slovenska za prvé tri mesiace tohto roka prekonali jeho príjmy. Ukázali to najnovšie čísla o priebežnom plnení štátneho rozpočtu.

Oproti vlaňajšku sa však rezortu financií darí zatiaľ hospodáriť striedmejšie. V preklade – kým za tohtoročný prvý štrťrok vyčerpal niečo vyše 33 percent z celoročného plánovaného deficitu, takto pred rokom to bolo až 47 percent. „Údaje za prvé tri mesiace naznačujú. že vláda by mala dosiahnuť stanovený deficit,“ konštatoval analytik Tatrabanky Juraj Valachy.

Pod takýto vývoj sa podpísali najmä dane. Kažimírovi sa podarilo práve na tejto položke vyzbierať o približne 140 miliónov viac ako vlani, teda vyše 2,1 miliardy eur. A to aj vďaka dani z pridanej hodnoty či dane z príjmu firiem či pri spotrebných daniach.
Pod takýto pozitívny vývoj sa zrejme podpísalo viacero faktorov. Naša ekonomika má v porovnaní s vlaňajškom zrýchliť. Vďaka tomu napríklad ľudia viac míňajú a teda odvádzajú viac aj na kľúčovej dani, DPH. Ako ďalej upozorňuje analytik ČSOB Marek Gábriš, štát robí aktívne opatrenia v boji proti nadmerným odpočtom. A práve na nich naša kasa prichádzala o desiatky až stovky miliónov eur.

Okrem toho sa v závere vlaňajška mierne zlepšila ziskovosť firiem. Zavážil však aj iný faktor – vlani bola na prelome mesiaca Veľká noc. Teda aj významná časť daňovej povinnosti pri dani z príjmu právnických osôb bola v porovnaní s týmto rokom zaplatená až v apríli – dodal šéf tlačového oddelenia reozortu financií Radko Kuruc.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.