Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.05.2014, 11:30

Raši chce, aby o ťažbe uránu rozhodovali celé Košice

O ťažbe uránu v Bratislave a Košiciach by mali rozhodovať všetci obyvatelia na území celého mesta, nielen jednotlivé mestské časti, ktorých sa prípadná ťažba týka. Počíta s tým pozmeňujúci návrh k novele geologického zákona od poslanca Smeru-SD a košického primátora Richarda Rašiho. Návrh predstavil v pléne v úvode siedmeho rokovacieho dňa 35. schôdzi NRSR.

"Ak je dotknutou obcou hlavné mesto Bratislava a Košice, vyžaduje sa vyslovenie súhlasu obyvateľov hlavného mesta alebo mesta Košice," citoval Raši. Návrhom reaguje na obavu, že v oboch mestách by dotknuté mestské časti mohli teoreticky odsúhlasiť v referende ťažbu uránu, hoci zvyšok mestských častí s tým nesúhlasí.

"Mohlo by sa teoreticky stať, že bude vyslovené súhlasné stanovisko v referende ku žiadosti o určenie dobývacieho priestoru napriek tomu, že verejná mienka ostatných obyvateľov je proti tomu," povedal Raši. Poslanec zdôraznil, že Košičania sa ťažby uránu boja. Primátor Košíc nechce, aby bola téma zneužívaná v kampani pred jesennými komunálnymi voľbami.

Alojza Hlinu (nezaradený) Rašiho poznámka o zneužívaní témy na sebaprezentáciu pobavila. "Je malebné, že to hovoríte práve vy," reagoval Hlina a poukázal, že Raši by sa mal uchádzať o post primátora opäť. "Máte 83 poslancov, mohol to predložiť ktorýkoľvek z nich, ale predložili ste to vy. Je to naozaj čarovné," doplnil nezaradený poslanec. Spolu s ďalšími kolegami z opozície pripomenul, že zákon rieši len ťažbu uránu, ale na ťažbu zlata v Detve a Kremnici nemyslí. Hlina aj Zsolt Simon (Most-Híd) by chceli referendum pre obce aj pri tejto téme.

Raši na Hlinove vystúpenie odpovedal tým, že ho má rád. To, že návrh predložil on, odôvodnil tým, že je primátor Košíc a zdalo sa mu to správne. Raši zároveň verí, že v blízkej budúcnosti prídu aj opatrenia, ktoré budú riešiť ťažbu zlata kyanidovou metódou v Detve a Kremnici.

Poslanci rokujú o vládnom návrhu zákona o geologických prácach, vďaka ktorému by sa urán mohol ťažiť až potom, keď ťažbu odobria ľudia v referende v danej obci, v skrátenom konaní. Dnes by o ňom mali rozhodnúť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.