Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.04.2014, 13:47

Fico varuje pred stopnutím plynu: Hrozba je reálna

Dodávky plynu môžu byť zastavené. "Cítim túto hrozbu ako veľmi reálnu, pretože to nie je fikcia. Už raz sme to zažili, v roku 2009, keď dodávky plynu boli prerušené. Pokiaľ nedôjde k intenzívnym rokovaniam, tak táto hrozba je mimoriadne vysoká," uviedol dnes v diskusnej relácii televízie TA3 V politike predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD).

Poznamenal, že Ukrajinci nie sú pripravení platiť za plyn. "Ako keby hrali hru, že teraz sme tu, tak sa o nás pobite. A kto nám dá viacej, tak k tomu sa nejakým spôsobom pripojíme. Som rád, že podpísali s EÚ asociačnú dohodu, ale ak chcú od niekoho finančnú pomoc, tak si doma musia splniť nejaké domáce úlohy. To nie ja tak, že niekto teraz za nich zaplatí 2,2 miliardy dolárov, ktoré dlhujú Gazpromu za dodaný plyn. Nie je to tak, že im teraz niekto zaplatí ďalšie miliardy dolárov na reformy vo svojej vlastnej krajine. Oni musia doma niečo urobiť," zdôraznil.

Ukrajina sa podľa slov ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka (nominant Smer-SD) nechystá platiť za zemný plyn Rusmi požadovanú cenu. "Z tých rokovaní, ktoré som v Kyjeve mal, jasne vyplynulo, že ukrajinskí partneri sa nechystajú platiť tú súčasnú cenu, teda 485 dolárov za 1000 metrov kubických (m3). Tu teda vzniká podstatne väčší problém, než je slovenský reverz. Problém, ktorý sa nevyrieši medzi Slovenskom a Ukrajinou, bude ho nutné riešiť na úrovni EÚ, samozrejme za účasti Ruskej federácie. Pre mňa je dôležité, aby reverzný tok zo Slovenska na Ukrajinu nebol vnímaný ako nejaký problém, pretože reálne tu problém nevidím," poznamenal šéf slovenského rezortu diplomacie.

Podľa slov analytika Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexandra Dulebu "sme bližšie k plynovej kríze". "Určite áno, pretože na jednej strane je pochopiteľná snaha ukrajinskej strany momentálne nenapĺňať svoje plynové zásobníky v cene plynu, ktorá sa pohybuje na úrovni takmer 500 dolárov za 1000 m3," myslí si Duleba. Ukrajinská strana podľa neho ráta s tým, že by mohla nakúpiť plyn z EÚ za oveľa nižšie ceny. "Vyjednávacia pozícia Ukrajiny má však nejaké časové limity. Najneskôr v júni, v júli by ukrajinské zásobníky mali byť naplnené na kapacitu minimálne 11,5 miliardy m3, aby bolo možné zabezpečiť technický tranzit plynu z Ruskej federácie do SR a ďalej. Máme tu teda ešte nejaký priestor na rokovania a ja som optimista. Nevylučujem však, že Rusko sa rozhodne úplne prerušiť dodávky plynu cez Ukrajinu," dodal.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.