Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.01.2016, 00:00

Firmám narastú dlhy. Na papieri

Nové pravidlá postihnú najmä maloobchod. Okrem zadlženia vzrastú spoločnostiam aj zisky.

Firma podniká, slušne sa jej darí, tržby jej rastú. No zo dňa na deň jej zrazu narastie dlh o sto percent. Bez toho, aby si vzala akúkoľvek pôžičku. K takýmto scenárom by mohlo dochádzať o tri roky, keď vstúpi do platnosti nová medzinárodná smernica o účtovaní lízingu. Po novom sa bude operatívny lízing účtovať rovnako ako finančný. A v praxi to bude znamenať, že mnohým firmám extrémne vzrastú dlhy. Ale len na papieri.

Dôjde k tomu nasledovne: Novinkou sa zmení forma, ako budú náklady na lízing vykázané v účtovníctve. „Takéto náklady budú súčasťou odpisov a úrokov namiesto súčasných nákladov na hospodársku činnosť,“ vysvetľuje Rastislav Kitta, finančný riaditeľ lízingovej spoločnosti Business Lease Slovakia. Firmy tak vykážu záväzky z lízingu hneď na začiatku.

Operatívny lízing využívajú najmä veľké firmy, ktoré si touto formou prenajímajú predovšetkým autá. Ale napríklad aj budovy.

Papierové dlhy aj zisky

Práve kvôli prenájmu budov bude zmenou v účtovaní postihn

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.