Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.08.2014, 13:06

Platy na Slovensku rástli. Pozrite sa, kto zarába najviac a kto najmenej (grafy)

Ekonomické oživenie prináša dobré správy. Najviac si prilepšili zamestnanci vo veľkoobchode.

Boli jedni z tých, ktorých kríza zasiahla najviac. Reč je o obchodníkoch. Práve tí totiž výrazne trpeli tým, že ľudia počas ekonomického útlmu začali šetriť. Obchodníkom tak klesali tržby, čo sa odrazilo aj platoch zamestnancov. Teraz sa však pre nich situácia obracia. Ekonomické oživenie pre nich prináša dobré správy. Platy (nominálne aj reálne) ľudí pracujúcich v odvetví veľkoobchod rastú. A to dokonca najviac spomedzi všetkých odvetví. V júni to bolo o 8,4 percenta.

Prvú priečku obsadili však aj pri pohľade na výsledky za celý prvý polrok. Platy im proti vlaňajšku vzrástli o 7,8 percenta. Celkovo tak priemerná mzda dosiahla 820 eur mesačne.

Podľa údajov, ktoré zverejnil štatistický úrad sa však darilo takmer všetkým odvetviam priemyslu. Priemerná mzda zaznamenala nárast takmer o päť percent.  

 

Okrem platov rástol v júni však aj počet pracujúcich ľudí, a to v celom priemysle o 1,8 percenta. Aj keď ide len o mierny nárast, môžeme hovoriť o pozitívnom trende. Zamestnanosť rástla na Slovensku totiž už deviaty mesiac po sebe, a to aj napriek pomerne slabému ekonomickému rastu. Podľa odborníkov tak môžeme očakávať, že pri vyššou raste, začnú výraznejšie pribúdať aj nové pracovné miesta.

Najväčší nárast zamestnanosti v prvom polroku bol v reštauráciach ako aj u obchodníkov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.