Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.06.2014, 20:28

Gazprom si stojí za svojím. Ukrajina dostane plyn, až keď zaplatí

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom opätovne potvrdila, že k ďalším rozhovorom o dodávkach plynu na Ukrajinu pristúpi až potom, keď jej Kyjev zaplatí časť z dlhu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Rusko, Ukrajina a Európska komisia (EK) absolvovali niekoľko trojstranných rokovaní o riešení sporu pre plyn medzi Kyjevom a Moskvou, no zatiaľ bez výsledku. Rusi a Ukrajinci sa doteraz nedohodli na splatení dlhu ani na cene za budúce dodávky. Gazprom preto presunul od polovice júna Ukrajinu do režimu zálohových platieb, čo znamená, že za dodávky plynu na ďalší mesiac musí Kyjev zaplatiť vopred. Keďže ale krajiny nemajú uzatvorenú dohodu o cene za budúce dodávky, Gazprom vývoz plynu na Ukrajinu zastavil.

Podľa šéfa Gazpromu Alexeja Millera musí Kyjev zaplatiť takmer 2 miliardy USD (1,47 miliardy eur) za dodávky plynu v mesiacoch november, december, apríl a máj. "Ukrajina musí najskôr zaplatiť dlh," povedal Miller novinárom vo Viedni, kde dnes spolu so šéfom rakúskej energetickej spoločnosti OMV podpísal dohodu o výstavbe rakúskej vetvy plynovodu Južný prúd.

V pondelok (23. 6.) výkonný riaditeľ ukrajinského Naftogazu Andrij Kobolev uviedol, že ďalšie kolo trojstranných rokovaní medzi Ruskom, Ukrajinou a Európskou úniou by sa mohlo uskutočniť v júli.

1 EUR = 1,3618 USD

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.