Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.09.2014, 19:48

Slováci budú bohatší. Najviac si prilepšia učitelia

Podľa odhadov Národnej banky Slovenska ceny v najbližšom období neporastú a teda ľudia pocítia lepšie časy aj reálne.

Mzdy v tomto roku prekonajú očakávania. Kým ešte na začiatku leta centrálna banka čakala, že platy porastú v tomto roku len o 2,8 percenta, dnes svoj odhad zmenila. Národná banka Slovenska predpovedá, že mzdy vzrastú až o 4,3 percenta. Stane sa tak najmä vďaka vyšším platom pre učiteľov, zdravotníkov a priemysel. „Vyššie mzdy pre učiteľov a zdravotníkov boli ohlásené. V prípade priemyslu však ide o prekvapenie,“ zhodnotil prognostik Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž.

Najviac si polepšia práve ľudia pracujúci v oblasti vzdelávania – až o 5,8 percenta. Za nimi nasledujú zdravotníci s nárastom miezd o 5,7 percenta a v priemysle budú mať ľudia na výplatnej páske o 5,3 percenta viac.

A keďže ceny by nemali rásť vôbec, ľudia by mali pocítiť lepšie časy aj reálne. Aj preto centrálna banka očakáva, že sa zároveň zvýši domáca spotreba – o čo viac ľudia zarobia, o to viac budú míňať.

O čosi horšie by sa však malo dariť ekonomike. NBS mierne upravila svoj odhad z júna – namiesto 2,4 percenta očakáva 2,3-percentný rast HDP. A môže byť ešte horšie. Banka považuje za najväčšie riziko konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom. Vojna môže podľa NBS ešte spomaliť rast – najmä ak by sa obmedzil vývoz áut zo Slovenska do Ruska.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.