Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.01.2016, 00:00

Prominentný nemecký ekonóm: Euro neodporúčam

V minulosti patril k tým, ktorí sa spoločnej európskej meny zastávali. V súčasnosti však, po skúsenosti s krízami tvrdí: Eurozónu neodporúčam. V exkluzívnom rozhovore pre HN to povedal prominentný nemecký ekonóm a šéf známeho inštitútu Ifo Hans-Werner Sinn. „V súčasnosti by som varoval iné európske krajiny pred vstupom do eurozóny. Z dlhodobého hľadiska môžeme mať spoločnú menu, ale potrebujeme na ňu aj spoločný európsky štát, teda politickú úniu vrátane vojenskej únie. Tá však mala predchádzať menovej únii so spoločnou menou,“ tvrdí Sinn.


Čítajte viac: Eurozóna má dnes vážne problémy


Podľa neho Európa zlyhala v riešení najväčších problémov. „Európski politici nenašli rozumný spoločný postup voči hlavným výzvam. Grécku krízu dostatočne nezvládli a pri problémoch s utečencami sa ukázal nedostatok jednoty medzi krajinami EÚ.“

Pomoc Grékom a iným problémovým krajinám bola úspešná jedine v tom, že zabránila ich bankrotu – povedal. „Ja som kritizoval formu, akou sa záchrana dosiahla. Európska centrálna banka zachránila súkromných veriteľov, ktorí unikli stratám. Namiesto nich straty bánk zatiahli daňoví poplatníci.“

Krach štátov by bol podľa Sinna lepší, keďže by preniesol ťarchu strát na investorov, a nie na daňových poplatníkov. Teraz sú niektoré krajiny veriteľmi Grécka, a to spôsobuje veľa hádok medzi Európanmi.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.