Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.02.2016, 14:16

Jahnátek zaviedol miliónové pokuty pre reťazce. Teraz hovorí o ich znižovaní

Slovenskí inšpektori vlani odhalili u obchodných reťazcov a distribútorov potravín najmenej hygienických nedostatkov a ďalších pochybení od roku 2012. Novinárom to dnes povedal minister poľnohospodárstva Ľubomír Jahnátek, podľa ktorého ide o výsledok rozsiahlych kontrol u podnikateľov. Vyslovil sa tiež pre zmiernenie pokút, ktoré v uplynulých rokoch štát zvyšoval.

"Zdá sa, že potravinové kontroly zabrali. Zmizli aj nedostatky, ako napríklad lietajúce vtáky v predajniach či hlodavce. Zákazníci sa postupne dostávajú k podmienkam, ktoré sú bežné v iných členských krajinách Európskej únie," povedal minister. Dodal, že zlepšenie nastalo aj v súvislosti s kontrolami ponuky potravín po záruke na pultoch obchodov.

Z celkového počtu viac ako 49.000 prípadov kontroly potravín vlani inšpektori veterinárnej a potravinovej správy zistili nedostatky v 10,6 percenta prípadov. Predvlani tento podiel dosiahol 12,6 percenta a v roku 2012 dokonca 14,3 percenta.

Vzhľadom k zníženiu nedostatkov pri predaji potravín by štát podľa Jahnátka mohol urobiť ústretový krok voči podnikateľom a zmierniť súčasný systém sankcií. Prípadná zmena ale bude na novej vláde, ktorá vzíde z marcových parlamentných volieb. Za uplynulé štyri roky Potravinové inšpektori právoplatne uložili pokuty vo výške takmer 16 miliónov eur.

Slovensko v minulosti pokuty za nedostatky pri výrobe, predaji či distribúcii potravín naopak zvyšovalo. Za opakované závažné pochybenia musia úrady v súčasnosti previnilcom uložiť pokutu od jedného do piatich miliónov eur. Vysoké sankcie hrozia nielen za predaj potravín po záruke, ale napríklad aj v prípade výroby alebo predaja skazených potravín či potravinárskych produktov bez označenia alergénov.

Z dostupných informácií vyplýva, že niekoľko vysokých pokút, každú vo výške jedného milióna eur, dostal maloobchodný reťazec Tesco. Táto najväčšia obchodná sieť u nás tieto pokuty napadla na súde.


 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.