Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.09.2014, 14:46

Spustili stavbu R-dvojky. Hotová má byť o dva roky

Presne o dva roky, v septembri 2016, by sa mali motoristi prvý raz previesť takmer 20-kilometrovým úsekom rýchlostnej komunikácie R2 medzi Zvolenom a Kriváňom. Kým úsek medzi Kriváňom a Pstrušou začali stavať ešte vlani, etapu Zvolen - Pstruša odštartovali dnešným poklopaním základného kameňa na námestí vo Zvolene.

Výstavbu 7,8-kilometrového úseku R2 Zvolen, východ – Pstruša zrealizuje konzorcium firiem Corsán - Corvian Construcción, S.A. a Chemkostav IS, s.r.o. Michalovce, ako víťazi verejnej súťaže. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) za stavbu, na ktorej bude 92 objektov, z toho sedem mostov v celkovej dĺžke 900 metrov a jedna mimoúrovňová križovatka, zaplatí 82,3 milióna eur.


Oficiálnym poklepaním začala výstavba úseku rýchlostnej cesty R2 Zvolen východ - Pstruša. Na snímke (zľava): generálny riaditeľ NDS  Milan Gajdoš (druhý sprava), štátny tajomník Ministerstva dopravy Viktor Stromček (tretí sprava), primátor Zvolena Miroslav Kusein (tretí zľava), obchodný atašé Španielskeho veľvyslanectva na Slovensku Carlos Padilla Carballada (vľavo) a podpredseda predstavenstva firmy Chemkostav, a.s. Michalovce Stanislav Janič (vpravo).

Ako dnes uviedol štátny tajomník ministerstva dopravy Viktor Stromček, podstatnú časť financií vykrýva SR prostredníctvom eurofondov, z Operačného programu Doprava.

Stavba tohto úseku prinesie úľavu pre samosprávy, ktoré sú na trase. Napríklad pre Zvolenskú Slatinu a Vigľaš to bude znamenať vylúčenie tranzitnej dopravy a tiež zníženie nehodovosti a smrteľných dopravných nehôd.

Podľa generálneho riaditeľa NDS Milana Gajdoša, aktuálne sa pripravujú podklady pre výstavbu prepojenia cesty Zvolen východ - Zvolen západ. "Predpokladaný termín výstavby je niekedy v rokoch 2018 až 2019," avizoval. Ako dodal, NDS má v súčasnosti rozostavaných 13 úsekov rýchlostných ciest v celkovej dĺžke 136 km.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.