Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.05.2014, 12:01

Kríza s plynom sa nás nedotkne. Sme zabezpečení, tvrdí Fico

Ak začiatkom júna Gazprom prestane dodávať plyn na ukrajinský trh, tak Slovensko to podľa premiéra neohrozí.

Slovensko má pre prípad krízy plyn zabezpečený. Uviedol to dnes premiér Robert Fico po mimoriadnom rokovaní Bezpečnostnej rady SR k možnej hrozbe plynovej krízy vyvolanej eskaláciou rusko-ukrajinských vzťahov. Rokovanie sa uskutočnilo za účasti ministra hospodárstva Tomáša Malatinského, predstaviteľov spoločnosti Eustream a Slovenského plynárenského priemyslu (SPP).

Je veľmi pravdepodobné, že 1. júna 2014 Gazprom prestane dodávať plyn na ukrajinský trh pre domácu spotrebu Ukrajiny. To však neznamená, že by tento plyn nemal ďalej pokračovať tranzitom na Slovensko a potom ďalej do západnej Európy," spresnil.

Bezpečnostná rada SR podľa premiérových slov preto berie ako jeden z realistických scenárov možnosť, že Ukrajina síce môže mať pozastavené toky plynu, ale súčasne sa plyn bude cez tranzit dodávať na Slovensko a následne k ďalším odberateľom.


Premiér Robert Fico (vľavo) a minister hospodárstva Tomáš Malatinský. Snímka: TASR/Š. Puškáš

Zaoberali sme sa taktiež otázkou existujúcich zásob plynu. Je veľmi dobré, že bola mierna zima, čo nám umožňuje rýchlejšie napĺňať zásobníky plynu, ktoré na konci tohto vykurovacieho obdobia majú podstatne väčší objem plynu, ako sa očakávalo. Dnes preto môžeme s istotou povedať, že keby na Slovensko neprišiel jeden, jediný kubický meter plynu, ani zo západu, ani z východu, tak do konca septembra 2014 máme pokryté všetky potreby plynu domácností aj hospodárstva," ubezpečil predseda vlády.

Pripomenul zároveň, že celková ročná spotreba plynu Slovenska – domácností aj hospodárstva, je približne 5 miliárd m3. Cez reverzný tok – v rámci prepojenia SR s ČR a Rakúskom, je Slovensko schopné priviesť na svoje územie približne 85 až 90 miliónov m3 plynu denne. "To je niekoľkonásobne vyššia kapacita, ako Slovensko reálne potrebuje pre svoj vnútorný život," dodal.

Naše ďalšie možné zlepšenia situácie sú v legislatíve, kde by sme mohli požadovať väčšie zásoby od jednotlivých dodávateľov plynu v porovnaní s terajším stavom. Je samozrejme možné pracovať aj na zmluvách, ktoré máme s alternatívnymi dodávateľmi, ktorí by zabezpečili dodávky plynu aj od iných dodávateľov, keby to bolo nevyhnutné," poznamenal Malatinský.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.