Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.12.2014, 00:00

Trojmiliónová hanba storočia, ktorú mal finacovať Brusel. Vyberte opachu roka

Chceli postaviť raj pre zubárov v Prešove. Vznikla z toho však iba ďalšia opacha.

O titul realitná opacha roka sa uchádzajú tieto stavby

Mala to byť stavba storočia. Minimálne pre zubárov z prešovského regiónu. Práve v metropole Šariša mali totiž postaviť jednu z najväčších zubných ambulancií v celom Československu. Megalomanské plány sa však zmenili na megalomanskú realitnú opachu. Tá na prešovskom Sídlisku III straší obyvateľov už tri desaťročia. Šance, že sa raz zmení na budovu, z ktorej nebudú bolieť oči, sú každým dňom menšie. Ale pretočme hodinky o tri desaťročia dozadu a vráťme sa do času, keď všetko vyzeralo optimisticky.


Hlasovať za Realitnú opachu roka môžete tuRiadne nafúknutá
Písal sa rok 1986. Po mesiacoch príprav a potrebných schvaľovaní sa v Prešove konečne začalo stavať. Na Sídlisku III v Prešove realizujú víziu akéhosi zubárskeho raja. To, že nešlo len o obyčajnú stavbu, dokazoval aj pohľad do projektových papierov. Plocha, na ktorej mali lekári poskytovať služby, mala presiahnuť päťtisíc štvorcových metrov. Niektoré údaje dokonca hovoria o rozmeroch 7 200 štvorcových metrov. Prečo kreslili budovu na štyroch podlažiach až do takých veľkostí? Odpoveď bola jednoduchá. Projektanti postupovali podľa platných tabuliek. A krajské mesto (aj s celým regiónom) jednoducho potrebovalo „monštruózny“ pavilón, ktorý by slúžil čo najväčšiemu počtu ľudí. Nakoniec, dnes má sídlisko asi 30-tisíc obyvateľov.

Peniaze došli
Stavebné práce pokračovali v pomerne svižnom tempe. Až kým neprišla revolúcia. Ako desiatky ďalších projektov, aj tu došlo k vyschnutiu zdroja. Štát jednoducho stopol financovanie nemocnice a prostriedky na jej dokončenie nenašlo ani mesto. Stavba, ktorá bola už na 80 percent dokončená, zastala na mieste. A stojí na ňom už dve desaťročia. Pokusy o jej odpredaj či reštartovanie sa skočili rovnako – nijako.


Viac o zubnom centre v Prešove sa dozviete tu

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.