Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.03.2015, 23:46

Piati Kostaričania aj schránky na Cypre. Pozrite sa, kto vlastní Váhostav

Za Váhostavom, ktorý preplatí malým dodávateľom len 15 percent svojich záväzkov, sa skrýva rozsiahla spleť firiem, ale dokonca aj fyzických osôb. Celú vlastnícku štruktúru odhalila na svojom Facebooku neziskovka Transparency International Slovensko.

Na vrchole schémy figurujú slovenské firmy, v ktorých pôsobí podnikateľ Juraj Široký. V širokej vetve sú aj firmy z Nového Zélandu, cyperské schránky a takisto aj piati Kostaričania.

"Ak ste poctivý podnikateľ, nech aj milionár, nemáte dôvod skrývať svoje vlastníctvo po schránkových firmách. Nie je hanbou, ak biznis niekedy nevyjde a skončí trebárs aj konkurzom, ale je nehorázne nastaviť si firemnú štruktúru tak, že podfuky s obchodnými partnermi sa robia veľmi ľahko," píše Transparency na Facebooku.

Mimovládna organizácia dodáva, že podobne komplikovanú štruktúru majú aj ďalšie firmy v Širokého impériu. Plastiku Nitra či Chemolak Smolenice opäť spoluvlastnia tie novozélandské schránky, softvérovú firmu bit-Studio zase schránka v Londýne. 

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.