Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.02.2014, 12:07

Počiatek rozbieha procest výstavby R-sedmičky

V priebehu tohto roka bude mať Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) SR k dispozícii všetky územné rozhodnutia pre výstavbu prvej etapy rýchlostnej cesty R7. Ide o úsek Bratislava Ketelec – Holice v dĺžke viac ako 32 kilometrov. Informoval o tom dnes hovorca rezortu Martin Kóňa. Pripravovaný úsek má zlepšiť dopravu takmer 40.000 obyvateľom bývajúcim v priľahlých obciach.

Výstavba rýchlostnej cesty R7, rovnako ako diaľničného obchvatu Bratislavy D4, sa bude podľa ministerstva dopravy realizovať formou verejno-súkromného partnerstva (PPP). Doteraz jediným slovenským cestným PPP projektom je rýchlostná cesta R1 Pribina pri Nitre. Jej vyše 50-kilometrový úsek zatiaľ využilo 16 miliónov vozidiel.

"Efektívna výstavba a aktuálna vyťaženosť cesty R1 Pribina ukazuje, že budovanie dopravnej infraštruktúry formou PPP projektov je vhodným riešením. A to najmä tam, kde je doprava pred kolapsom a zásadne obmedzené možnosti čerpania eurofondov," zhodnotil štátny tajomník ministerstva dopravy Viktor Stromček.

Bratislavský kraj môže totiž čerpať eurofondy vo veľmi obmedzenej miere. Náročnosť a rozsah celého projektu by zároveň znamenali vyčerpanie väčšiny eurofondov v oblasti dopravy, čím by bolo nutné obmedziť výstavbu úsekov v iných lokalitách Slovenska, upozorňuje rezort. Práve preto uprednostňuje formu PPP projektu.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.