Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.09.2014, 16:27

Plyn môže kvôli Rusom zdražieť, varuje odborník

Dodávky ruského plynu na Slovensko sú už viac ako týždeň nižšie o 10 až 25 %. Menej plynu dodáva ruská spoločnosť Gazprom aj do Nemecka a Poľska. V pozadí môže byť stratégia s cieľom tlačiť na ceny, povedal v diskusnej relácii na teraz.sk analytik portálu energieprevas.sk Jozef Badida. „To, čo robí Gazprom, ovplyvňuje ceny na európskych spotových trhoch. Za niekoľko dní stúpli o 10 % z 270 na 300 dolárov za 1000 kubických metrov. Ak by pokles dodávok pokračoval, ceny budú ďalej stúpať,“ zdôraznil Badida.

Drahší plyn môže byť príťažou pre ukrajinskú ekonomiku. Naopak, Rusko sa tak stane opäť cenovo konkurencieschopným dodávateľom pre Ukrajinu. „Vracia ho do hry, pretože potom nebude pre Ukrajinu až také zaujímavé získať plyn reverzným tokom zo západu,“ dodal analytik.

Ukrajina odoberá ruský plyn, no reverzom z Poľska, Maďarska aj Slovenska cez malý plynovod Vojany-Užhorod, ktorý je v prevádzke od začiatku septembra. Podľa Badidu Rusko nie je spokojné s riešením, ktoré ho obchádza ako dodávateľa. “Gazprom stráca obchodné postavenie aj marže, ktoré by mohol získať, ak by dodal plyn priamo na Ukrajinu,“ upozornil.

Naopak, v záujme Slovenska ako dodávateľa i odberateľa sú nižšie ceny plynu. „Je v našom záujme, aby bol plyn čo najlacnejší, z dôvodu odberu pre priemysel alebo pre domácnosti. Rovnako aj v prípade, ak ho chceme posúvať na Ukrajinu, aby boli ceny čo najnižšie a tým zaujímavé pre obchodníkov,“ konštatoval analytik.

Minister hospodárstva Pavol Pavlis uviedol 17. septembra, že Gazprom zdôvodňuje znížené dodávky zemného plynu technickými problémami. "Oficiálne stanovisko Gazpromu je, že ide o technický problém dodávky plynu, nielen pre Slovensko, ale aj pre celú Európu," doplnil šéf rezortu hospodárstva.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.