Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.10.2013, 13:05

Česko získalo megainvestíciu. Amazon zamestná desaťtisíc ľudí

Americká spoločnosť postaví dve logistické centrá. Jedno vyrastie pri Prahe, druhé v blízkosti slovenských hraníc, neďaleko Brna.

Americký internetový gigant Amazon, ktorý v roku 1994 založil Jeff Bezos, plánuje rozšíriť svoju doterajšiu sieť 25 európskych logistických centier o dve české prevádzky. Celoročnú prácu by v nich malo počas troch rokov postupne nájsť 4000 pracovníkov. Ďalších šesťtisíc ich môže rozšíriť v sezóne.

Brno a Praha

Dve nové distribučné centrá internetového obchodu pre európskych zákazníkov budú stáť neďaleko Prahy a Brna.

"Sme veľmi potešení tým, že dve nové distribučné centrá v Českej republike pomôžu našej spoločnosti zvládnuť budúci rast s tým, ako naši zákazníci čoraz viac využívajú čoraz rozširujúcej sa ponuky našich služieb," dodal k investícii riaditeľ spoločnosti Amazon pre európske operácie Tim Collins.

Dodal, že počíta so sprevádzkovaním oboch centier najneskôr v druhej polovici budúceho roka.

Prácu nájdu aj manažéri

Podľa vyhlásenia firmy dostanú pracovnú príležitosť záujemcovia z rôznych oblastí spojených s naskladnením tovaru, jeho kompletáciou a balením. Amazon hľadá tiež manažérske posty a vedúcich tímov. "Spoločnosť teraz začne proces náborov zamestnancov na tieto pracovné pozície. Následne v apríli 2014 bude spoločnosť pokračovať v najímaní pracovníkov pre nadväzujúce pozície," uviedla firma.

Prvé z centier vznikne v obci Dobrovíz neďaleko ruzyňského letiska, neďaleko centra pre vrátený tovar. Priestory si spoločnosť prenajme od Panattoni Europe. Brnenské centrum má vzniknúť pri diaľnici D1 a Amazon si ho prenajme od CTP Investu.

Obe centrá majú mať rozlohu 95 tisíc metrov štvorcových.

Obsluha pre Nemecko

Či má umiestnenie centier do Českej republiky súvislosť s prípadným budúcim spustením českej verzie e-shopov zástupcovia Amazonu neuviedli. Vzhľadom na veľkosť českého trhu je však pravdepodobné, že distribučné centrá budú obsluhovať skôr nemecký trh.

Nemecko je tiež jednou z piatich európskych krajín, pre ktorú existuje vlastná verzia amerického e-shopu. Najmenším takým trhom je 50-miliónové Španielsko.

Médiá v minulosti špekulovali, že Amazon chce do Česka premiestniť logistické centrá práve z Nemecka. Firma teraz ale vyhlásila, že neplánuje zatvárať svoje existujúce distribučné centrá v Európskej únii.

Amazon je najväčším a zároveň aj jedným z najstarších internetových obchodov na svete. Jeff Bezos, ktorý stále stojí na čele firmy, ju založil v roku 1994, vtedy ešte pod menom Cadabra. Svoju činnosť na internete Amazon začal v júli 1995.

Spoločnosť pôsobí aj na Slovensku. V Bratislave zamestnáva vyše sto ľudí, ktorí pracujú ako podpora predaja pre zákazníkov Amazonu z Európy.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.