Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.02.2014, 18:47

Popradčania s lietadlami smerujú do Číny a Brazílie

Spoločnosť Avama chce v zámorí uspieť s ultraľahkými modelmi. Na exporte poza hranice pridáva celý sektor.

Po rokoch vývoja a zdokonaľovania modelu popradský výrobca ultraľahkých lietadiel Avama pripravuje expanziu do zámoria. Zacielené má do Číny a Brazílie. „Sami nás z týchto krajín kontaktovali a zároveň my tieto trhy tiež považujeme za veľmi zaujímavé,“ spresňuje majiteľ firmy Václav Macháček. Doteraz pritom predával len na domácom a českom trhu.

Pri Číne je dôvodom i nedávne otvorenie jej neba obyvateľstvu. „Krajina po rokoch dovoľuje občanom využívať malé lietadlá, teda lietať bez letového plánu. Dopyt po lietadlách tam tak dramaticky rastie, a to chceme využiť,“ spresňuje Macháček. Avama na expanziu volí cestu predaja know-how. „Preprava hotových kusov je drahá, partnerská výroba má zase iné riziká,“ dodal. Predaj know-how zahŕňa poskytnutie technológie a zaučenie pri rozbehu výroby. Impulzom pre Popradčanov bol úspech na nedávnej leteckej výstave v nemeckom Fridrichshafene v podobe pozitívnych hodnotení. Firma vývoju lietadla venovala do terajšej podoby približne 14 rokov. Predaj na domácom trhu sa počíta na päť. Väčšina častí lietadla je tak vlastnej výroby. „Od dodávateľov máme len pneumatiky, motor, vrtuľu, ovládacie prístroje a raketu so záchranným padákom,“ dodal.   

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.