Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.03.2014, 13:48

Kažimír môže mať problém. Jeho "daň zo straty" putuje na Ústavný súd

Opozičná strana Most-Híd napadne na Ústavnom súde (ÚS) SR novelu zákona o dani z príjmov, ktorú parlament schválil ešte v novembri minulého roka. Od roku 2015 majú totiž firmy podľa novej právnej úpravy platiť daňové licencie, a to aj vtedy, keď nedosiahnu zisk. Ako priblížil na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave poslanec Národnej rady (NR) SR za Most-Híd Ivan Švejna, podanie zákona na ÚS podporujú všetky opozičné strany.

"Niekoľkokrát sme sa vyjadrili, že táto daň je zlá. Prebehli petičné akcie, myslím si však, že treba ísť aj ďalej a využiť poslednú inštanciu, ktorú máme, a to je Ústavný súd SR. Ja som sa obrátil na 35 poslancov, mám ich podporu a sú podpísaní pod týmto návrhom," priblížil Švejna.

Podľa neho sú daňové licencie v rozpore s Ústavou SR, pretože tá deklaruje, že občania majú právo na slobodnú voľbu povolania, prípravu naň, ako aj na právo podnikať. Okrem toho podľa ústavy má Slovenská republika chrániť a podporovať hospodársku súťaž. "Daňové licencie sú daňou, respektíve poplatkom za uplatňovanie ústavou garantovaného práva podnikať," dodal Švejna.

Daňové licencie budú firmy prvýkrát platiť až v roku 2015. Ich výška bude závisieť od tržieb spoločnosti a od toho, či je, alebo nie je firma platcom dane z pridanej hodnoty (DPH). Ak nie je, s tržbami do 500-tisíc eur bude platiť 480 eur, platca dane s tržbami do 500-tisíc eur zaplatí 960 eur a pre subjekty s tržbami nad 500-tisíc eur určuje zákon výšku daňovej licencie na 2880 eur.

Licenciu si bude možné odpočítať od kladnej daňovej povinnosti v danom roku a v ďalších troch rokoch. Rezort financií tiež v novele navrhol, aby sa z daňovej licencie mohlo asignovať tretiemu sektoru. Nižšie licencie budú môcť platiť tie firmy, ktoré zamestnávajú zdravotne postihnutých ľudí.

Od platenia licencií budú oslobodené novovzniknuté spoločnosti v prvom roku podnikania. Licencie nebudú platiť ani verejné obchodné spoločnosti, Národná banka Slovenska (NBS), daňovník v konkurze či v likvidácii a nebude sa vzťahovať ani na daňovníka, ktorý prevádzkuje chránenú dielňu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.