Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.09.2013, 00:00

Štát plánuje spoplatniť časť Tatier

Štátni ochranári uvažujú nad tým, že za vstup do chráneného územia budú vyberať vstupné.

Túra v časti Tatier nemusí byť zadarmo. Štátni ochranári zvažujú, že za vstup do chránených území budú vyberať vstupné. A medzi prvými adeptmi sú práve niektoré časti Vysokých Tatier a severoslovenských Pienin.

Štát si od novinky sľubuje najmä lepšiu starostlivosť o chránené územia. Ako príklad mu môžu slúžiť Poliaci, ktorí časť Tatier spoplatňujú už dvadsať rokov. Dospelý tam za celodenný vstup platí približne euro. Nimi sa plánujú inšpirovať aj tatranskí ochranári. „Príjem zo vstupného by išiel na údržbu turistických chodníkov a do zlepšenia služieb, napríklad do vybudovania odpadkových košov a toaliet, s ktorými máme problém,“ povedal riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko.

Zatiaľ sa vstupné vyberá len v Slovenskom raji. Ide však obciam, nie ochranárom.

Myšlienku spoplatnenia chránených území víta Ján Roháč z nadácie Ekopolis. Tvrdí, že pokiaľ bude systém nastavený rozumne, tak to môže chráneným územiam pomôcť. „Umožní to, aby z peňazí mala prínos ochrana prírody a miestni obyvatelia. Ak by tie peniaze skončili v Bratislave, tak z toho neprofituje nikto.“

Štátni ochranári budú mať pri výbere vstupného od budúceho roka viac kompetencií. V súčasnosti sa im ho vyberať neoplatilo, pretože príjmy zo vstupného by museli odviesť do envirofondu. Po novom im však majú ostať.

Novela zákona o ochrane prírody by zároveň mohla pomôcť vyriešiť spletité vzťahy k pozemkom v chránených územiach. Štát totiž nie je ich 100-percentným vlastníkom. „Musíme bojovať nielen so súkromnými vlastníkmi, ale aj s urbármi, so štátnymi lesmi a s cirkvami,“ vysvetľuje šéf štátnych ochranárov Milan Boroš. Práve od dohody ochranárov s nimi závisí, ktoré konkrétne časti chránených území budú spoplatnené. Podľa Boroša by mohlo byť viac informácií známych do konca roka.

Štátni ochranári by chceli v budúcnosti ponúknuť návštevníkom parkov aj sprievodcovské služby a odborné výklady. V Slovenskom raji by sa takýmto spôsobom už v budúcom roku chceli podieľať na výbere vstupného. „A to zvýšením sumy vstupného o relevantnú sumu turistom, ktorí o túto možnosť prejavia záujem,“ spresňuje hovorca envirorezortu Maroš Stano. Dospelí dnes za vstup do Slovenského raja zaplatia euro a pol, deti a dôchodcovia 50 centov.

Pôvodne envirorezort navrhoval, aby sprevádzať po chránených územiach mohli iba zamestnanci Štátnej ochrany prírody, prípadne tí, ktorí od štátnych ochranárov získajú špeciálnu licenciu. Od tejto myšlienky nakoniec upustil. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.