Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.02.2014, 14:16

Dopravcovia sú v pohotovosti. Vyžadujú ústupky v mýte

Únii autodopravcov Slovenska (UNAS) sa podarilo na štvrtkovom (20. 2.) rokovaní s ministerstvom dopravy zabezpečiť pre nákladné autá niekoľko ústupkov v mýtnom systéme na Slovensku. Únia však podľa svojho dnešného stanoviska zostáva naďalej v štrajkovej pohotovosti, až kým sa všetky prisľúbené opatrenia nezrealizujú.

"Ministerstvo dopravy sa verejne zaviazalo, že nebude nikdy spoplatňovať cesty II. a III. triedy," interpretovala UNAS závery z rokovania. Zároveň rezort podľa dopravcov prezentoval verejný záväzok, že už nikdy nebude rozširovať rozsah spoplatnenia cestnej siete na Slovensku.

"Ministerstvo tiež urgentne vyrieši 'choroby mýta'," priblížila ďalej UNAS. To znamená, že vodiči pri predplatenom mýte budú môcť ísť do debetu bez pokuty. Zároveň sa rezort podľa dopravcov zaviazal, že začne bezodkladne riešiť proces smerujúci k zníženiu dane z motorových vozidiel a výšku spotrebných daní ovplyvňujúcich cenu nafty, ako aj úpravu horných sadzieb mýtnych pokút na európsky štandard.

"Až do splnenia týchto požiadaviek UNAS naďalej zostáva v štrajkovej pohotovosti," uviedla únia. Súčasne vyzvala Združenie cestných dopravcov Česmad Slovakia na koordináciu spoločných tém v prospech autodopravy na Slovensku. Po stredajšom (19. 2.) stretnutí Česmadu s ministerstvom dopravy sa má zároveň od 15. marca zrušiť spoplatnenie prejazdu cez intravilány obcí s výnimkou obchvatu Bratislavy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.