Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.12.2015, 00:00

Nové eurofondy, staré chyby. Slováci už meškajú dva roky

Kliatba menom eurofondy pokračuje. Iba pred pár dňami sme sa dozvedeli, že Slovensko nevyčerpá približne miliardu eur z eurofondov za roky 2007 až 2013. A teraz je tu ďalšia zlá správa. Meškáme aj s novým balíkom eurofondov, z ktorého môžeme získať až 13,5 miliardy eur.

„Nové programové obdobie začíname tiež s dvojročným oneskorením,“ hovorí odborník na eurofondy a partner poradenskej spoločnosti Centire Tamás Szöke.

Práve meškanie pri spúšťaní druhého balíka fondov v roku 2007 nás stálo miliardu eur. Podobný scenár sa už nemal zopakovať. „Až priveľmi to pripomína situáciu, v akej sa zazmluvňovanie a čerpanie eurofondov nachádzalo po dvoch rokoch programovania aktuálne končiaceho sa obdobia 2007 – 2013,“ poukazuje Dušan Sloboda, analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika.

Na ministerstve zdravotníctva napríklad nebola vyhlásená žiadna výzva a nebola zazmluvnená žiadna suma. Podobne je na tom aj rezort školstva či hospodárstva. Výnimku tvorí napríklad rezort životného prostredia.

„K 15. decembru sme vyhlásili celkovo už osem výziev v hodnote viac ako 870 miliónov eur,“ uviedol hovorca rezortu Maroš Stano.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.