Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.04.2015, 00:00

Kauza Váhostav: štátnej pomoci hrozí stop Bruselu

Stavebný gigant dlhuje malým veriteľom takmer 105 miliónov eur. Pohľadávky chce odkúpiť štát

Prišiel som, videl som, zachránil som, ale v budúcnosti podnikatelia môžu mať z toho problémy. Tak by sa dala zhrnúť záchranná akcia malých veriteľov Váhostavu premiéra Roberta Fica (Smer-SD).

Stavebný gigant totiž dlhuje živnostníkom a firmám takmer 105 miliónov eur. Ficov plán znie – odkúpiť tieto pohľadávky za polovičnú cenu. Urobiť tak chce prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky. A práve to je podľa právnikov problém, ktorý môže mať ešte dohru v Bruseli.

Veritelia Váhostavu už dlho bez výsledkov poukazujú na svoju situáciu. A viackrát prišli protestovať pred parlament.

„Odkúpenie pohľadávok od veriteľov cez štátom vlastnenú banku bude v zmysle európskych predpisov považované za štátnu pomoc,“ tvrdí partner advokátskej kancelárie TaylorWessing e/n/w/c Radovan Pala. A to je háčik. Takáto pomoc je podľa odborníkov nedovolená. Podľa pravidiel Bruselu sa štát totiž nemá právo miešať do súkromného podnikania. Ak sa tak stane, komisia v lepšom prípade financovanie zastaví. V tom horšom prikáže súdom, aby peniaze od podnikateľov vymohli späť.


Celý článok nájdete TU.


Podľa advokáta z advokátskej kancelárie Maple & Fish Viliam Karas existujú aj výnimky, napríklad ak sa vláda rozhodne podporiť výskum či vzdelávanie. Takéto nalievanie peňazí však musí podľa neho dopredu schváliť Európska únia.

Ministerstvo financií pod vedením Petra Kažimíra (Smer-SD) však tvrdí, že sa nie je čoho obávať. Zmeny schválil parlament v novele zákona, preto priamo nevyžadujú poskytnutie štátnej pomoci – tvrdí jeho tlačový odbor. Na druhej strane zároveň dodáva, že „pri reštrukturalizácii nemožno v individuálnom prípade vylúčiť aj poskytnutie štátnej pomoci“.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.