Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.10.2014, 10:06

Plynová kríza je bližšie. Rusi sa s Ukrajinou stále nedohodli

Rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom o obnovení dodávok plynu nedospeli v stredu večer k dohode. Ruskí vyjednávači totiž žiadali záväzok Európskej únie, že Kyjev za plyn zaplatí vopred. Rokovania, ktorých hostiteľom je Európska únia, sa obnovia vo štvrtok. Existuje síce už dohoda o cene plynu pre Kyjev, o množstve dodávok počas zimného obdobia a o tom, že Ukrajina uhradí 3,1 mld. USD zo svojich dlhov voči Rusku. Moskva však chce väčšiu právnu záruku, že Kyjev za nové dodávky vopred zaplatí zhruba 1,6 mld. USD.

Tlačová agentúra Ria citovala ruského ministra energetiky Alexandra Novaka, ktorý povedal, že ho na rokovaniach informovali o diskusiách Ukrajiny s Európskou úniou a Medzinárodným menovým fondom o financovaní nákupu 4 mld. kubických metrov plynu, ale nedostal nijaké garancie. "Nie sú to garancie, iba vyhlásenia zo strany Ukrajincov," uviedol. "Nevideli sme písomné garancie," dodal.

Európska komisia posudzuje minulotýždňovú žiadosť Ukrajiny o ďalší úver v sume 2 mld. eur. Kyjev však hovorí, že peniaze pravdepodobne nestačia. "Mám pocit, že ruská strana sa nechce dohodnúť," povedal v utorok ukrajinský minister financií Olexander Šlapak. Rokovania sú pritom dôležité pre všetky strany. Ruský plyn pokrýva zhruba tretinu spotreby Európskej únie a približne polovicu spotreby Ukrajiny. Financie z plynárenského sektora pritom tvoria zhruba pätinu ruského štátneho rozpočtu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.