Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.04.2014, 15:59

Íri chcú prebrať Švajčiarsku biznis. Lákajú megafirmy

Írsko sa usiluje presvedčiť veľké medzinárodné koncerny, aby svoje sídla presťahovali zo Švajčiarska na jeho územie. DPA informuje, že by mali nasledovať príklad spoločnosti Weatherford, ktorá poskytuje zariadenia a služby ťažobným ropným a plynárenským koncernom.

Nedeľník Schweiz am Sonntag dnes píše, že írska agentúra pre podporu podnikania na ostrove IDA už rokuje s viacerými vedeniami medzinárodných koncernov s centrálou vo Švajčiarsku.

Šéf Weatherford Bernard Duroc-Danner minulý týždeň informoval, že svoju centrálu zo Ženevy a Zugu, ktorá tam pôsobí od 2008, presťahuje do Írska. Na novom pôsobisku bude mať veľmi nízke prevádzkové náklady a bude môcť získať najlepších pracovníkov. Koncern, ktorý vedie, má na zürišskej burze hodnotu 10,6 miliardy eur.

IDA, ako povedal jej hovorca Emmet Oliver, chce presvedčiť o výhodnosti sťahovania firiem zo Švajčiarska do Dublinu finančné, farmaceutické, chemické a potravinárske vedenia spoločností. Íri stratégiu presviedčania zakladajú aj na tom, že Írsko im zabezpečuje priamy prístup na trh eurozóny.

Švajčiarske noviny Handelszeting poukazujú aj na to, že mnohé nadnárodné korporácie oslovuje aj írska miera zdanenia, ktorá je 12,5-%, kým vo Švajčiarsku 21-%.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.