Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.08.2014, 00:00

Nové odvody si vypočítajte radšej sami

Živnostníkom ostáva už len pár dní na prepočet nových odvodov a zaplatenie poistného na sociálne poistenie. Za porušenie povinností sa môžu pokuty vyšplhať až na 16-tisíc eur.

Hoci sa výška vymeriavacích základov a koeficientu na výpočet odvodov menila k 1. januáru tohto roka, pre mnohých živnostníkov je termín prvý júl a ôsmy august takzvaným „strašiakom“. Každý živnostník by si mal k 1. júlu na základe svojich minuloročných príjmov prepočítať, či mu od júla vzniká povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne, alebo nie. Ôsmy august je zas termín, dokedy musí podnikateľ nové sociálne odvody zaplatiť prvýkrát. Povinnosť platiť poistné však nemá každý – ak príjem živnostníka za rok 2013 neprekročil hranicu 4830 eur, odvodom sa „vyhne“ aj tento rok.

„Samozrejme, v praxi sa stretávame aj s tým, že živnostníci nové odv

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.