Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.07.2014, 00:00

Firmy už poznajú top úľavu

Dotácie od štátu

Dve opatrenia od štátu pre biznis. Navyše ohlásené v rovnakom čase s takmer rovnakým balíkom peňazí. Napriek tomu dva odlišné príbehy. Kým záujem podnikateľov o dotácie za prácu pre nezamestnaných výrazne zaostáva za očakávaniami, odvodový úver pre firmy je celkom iný príbeh. Za necelý polrok sa z neho stala jedna z top úľav.

Výsledná bilancia: po piatich mesiacoch fungovania firmy vyčerpali z vyčlenených 22 miliónov už 9,6 milióna eur. Toto opatrenie má úspech – odkázal rezort financií.

V praxi si vďaka nemu môžu malé a stredné firmy zobrať od štátu úver na splatenie dlhov v poisťovniach či na udržanie zamestnanosti. A to s 2,76-percentným úrokom na tri roky. V bankách dostanú takúto pôžičku za takmer šesť percent.

Podľa odborníkov im to môže pomôcť prekonať dozvuky krízy. To potvrdzuje aj riaditeľ poľnohospodárskej firmy Poľnochov Jozef Gulik. „Sme v zlej finančnej situácii, takáto možnosť by nám pomohla. Nevedeli sme o nej, ale budeme o nej uvažovať.“

Firmy môžu požiadať o úver až do výšky 1,5 milióna eur. Musia však splniť prísne podmienky. „Odvodový úver je zameraný najmä na udržanie zamestnanosti

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.