Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.05.2014, 23:57

Elektrina môže zdražieť. Kvôli Rusom

Energetika

Ak by Moskva stopla dodávky jadrového paliva do Európy, zdražela by elektrina. Vo včerajšej televíznej debate RTVS to vyhlásil minister hospodárstva Tomáš Malatinský (nominant Smeru-SD). Podľa šéfa rezortu sa tento scenár nedá vylúčiť. „Keby konflikt medzi Európskou úniou a Ruskou federáciou vyeskaloval cez sankcie a cez spätné reakcie Ruskej federácie by došlo k zastaveniu dodávok, ohrozených je niekoľko výrobcov elektrickej energie,“ povedal Malatinský.

Menej elektriny, vyššia cena

V praxi by to znamenalo, že výrobcovia elektriny z jadra by museli hľadať iné zdroje a znížila by sa ponuka elektriny na trhu. Logicky by tak stúpla cena energie. Na jadro z Ruska sú do veľkej miery odkázané aj Slovenské elektrárne, ktoré prevádzkujú jadrové bloky v Jaslovských Bohuniciach a v Mochovciach.

Firma navyše buduje nové bloky v Mochovciach, ktoré sú taktiež konštruované na jadrové palivo z Ruska. Reakciu na možnú hrozbu sa včera HN nepodarilo získať. Faktom však je, že elektrárne majú s Rusmi dlhodobú zmluvu o dodávkach jadra na Slovensko. „Rusi by nemali mať záujem na neprimeranom zvyšovaní cien energetických surovín s negatívnym dosahom na konkurencieschopnosť odberateľských krajín Európskej únie,“ poznamenal analytik portálu energieprevas. sk Jozef Badida.

Zásoby plynu vystačia do septembra

Horúcou témou posledných mesiacov je aj dovoz plynu z Ruska. Moskva už pohrozila, že by v prípade neriešenia konfliktu na Ukrajine mohli byť obmedzené dodávky plynu do Európy. Podľa Malatinského má Slovensko v súčasnosti zásoby plynu do septembra. Okrem toho vieme v prípade zastavenia dodávok cez Ukrajinu doviezť plyn aj zo západu cez Rakúsko a Česko.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.