Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.02.2014, 16:43

Najväčšie britské podniky nepodporujú nezávislosť Škótska

Mnohé britské firmy, ktoré sú súčasťou hlavného indexu londýnskej burzy FTSE 100, nesúhlasia s vyhlásením nezávislosti Škótska. Obávajú sa negatívnych dôsledkov na britské podniky, ako aj straty ekonomického vplyvu Británie. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na výsledky najnovšieho prieskumu.

Výsledky prieskumu, ktorý uskutočnila spoločnosť pre prieskum trhu Korn Ferry, ukázali, že 65 percent šéfov z celkovo 32 oslovených podnikov, ktoré sú súčasťou indexu FTSE 100, uviedlo, že odchod Škótska z 307 rokov trvajúcej únie s Anglickom by bol pre podniky zlým krokom. Na druhej strane 24 percent sa domnieva, že by to bolo pre firmy dobré, prípadne až veľmi dobré.

Podľa jedného z nesúhlasiacich predstaviteľov firiem takýto vývoj by bol "obzvlášť zlý pre samotných Škótov, nie príliš dobrý pre Angličanov a celkovo by to znížilo ekonomický vplyv Británie". Referendum o nezávislosti sa v Škótsku uskutoční 18. septembra.

Jedným z prvých šéfov veľkej spoločnosti, ktorý dal najavo obavy z vyhlásenia nezávislosti Škótska, bol Bob Dudley, šéf ropnej spoločnosti BP. Varoval najmä pred neistotou, ktorá by mohla nasledovať po vyhlásení nezávislosti. Škótsky premiér Alex Salmond však upokojoval, že firma aj naďalej investuje do ložísk v Severnom mori. Lloyds Banking Group, ako aj ďalšie veľké finančné inštitúcie už začali pripravovať núdzové plány pre prípad, že by Škóti v referende rozhodli o odchode z Británie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.