Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.05.2014, 14:48

Rusko a Ukrajina sa stále nedohodli na cene za plyn

usko a Ukrajina sa stále nedohodli na cene za plyn. Kompromis, ktorý im navrhla Európska únia (EÚ), aby zabránila možnému výpadku dodávok do celej Európy od budúceho mesiaca, nezískal ich podporu, konštatuje agentúra Bloomberg.

Ruskí predstavitelia tvrdia, že Moskva je pripravená diskutovať o zmene ceny za plyn a možno stiahne aj svoju požiadavku, aby Kyjev platil za dodávky komodity vopred. Vláda v Kyjeve zase vyhlasuje, že začne platiť za plyn hneď, ako Moskva zníži Ukrajine cenu.

“Sme pripravení platiť za plyn trhovú cenu, ale nie politickú," vyhlásil v stredu (28.5.) ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.

"Ukrajina by mala pred ďalšími rokovaniami znížiť svoj dlh za plyn," odkázal Kyjevu ruský prezident Vladimir Putin. "Táto situácia nemôže pokračovať donekonečna. To jednoducho nie je možné a každý to chápe," dodal.

Podľa návrhu, ktorý EÚ začiatkom týždňa predložila obom stranám na trojstranných rokovaniach, by mala Ukrajina zaplatiť do 30. mája dlh za plyn vo výške 2 miliárd USD (1,47 miliardy eur) a ďalších 500 miliónov USD do 7. júna. A keď ruský dodávateľ komodity Gazprom dostane prvú splátku, mal by pokračovať v dodávkach plynu na Ukrajinu bez požiadavky na platbu vopred a začať s Kyjevom rokovať o cene komodity.

Podľa generálneho riaditeľa Gazpromu Alexeja Millera dlh Ukrajiny za plyn dosiahne 7. júna 5,2 miliardy USD. A požaduje tiež, aby Kyjev zaplatil za júnové dodávky vopred 1,7 miliardy USD, a to do 2. júna.

Rusko transportuje cez ukrajinskú vetvu plynovodu zhruba polovicu dodávok komodity do EÚ, čo predstavuje asi 15 % z celkovej ročnej spotreby plynu v európskom bloku. Spory o cenu plynu medzi Moskvou a Kyjevom už v minulosti viedli k prerušeniu jeho transportu, naposledy v januári 2009.

Vlády oboch bývalých sovietskych republík si dali termín na dosiahnutie dohody do polnoci 27. mája a ten už vypršal.

Obe strany sú pritom stále na hony vzdialené od kompromisu. Rusko neustále opakuje, že je pripravené rokovať o cene hneď po tom, keď Ukrajina zaplatí staré dlhy a obnoví platby.

“Európska komisia je v kontakte s oboma stranami s cieľom zabezpečiť pokračovanie trojstranných rokovaní v piatok 30. mája," uviedla Sabine Bergerová, hovorkyňa komisie.

Ukrajina odmietla platiť dlhy za plyn po tom, ako jej Rusko od 1. apríla zvýšilo jeho cenu o 81 %. Dôvodom bolo zrušenie zľavy, ktorú dohodol ešte predchádzajúci prezident Viktor Janukovyč, a tiež zavedenie cla na vývoz plynu na Ukrajinu.

Kyjev tvrdí, že začne platiť až vtedy, keď mu Rusko zníži cenu plynu späť na 268,50 USD za 1000 kubických metrov (m3), ktoré si účtovalo ešte v 1. kvartáli 2014. Moskva momentálne požaduje Ukrajiny za plyn a 485 USD za 1000 m3.

1 EUR = 1,3608 USD

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.