Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.11.2014, 00:00

Mochovce dostanú ďalších 830 miliónov eur, potvrdil minister

Akcionári Slovenských elektrární (SE) dnes schválili navýšenie rozpočtu na projekt dostavby tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach z 3,8 miliardy eur na 4,630 miliardy eur. Informoval o tom minister hospodárstva Pavol Pavlis (Smer-SD) po skončení valného zhromaždenia SE. Elektrárne si na dodatočných 830 miliónov eur zoberú úver.

Štát sa s talianskym Enelom, spravujúcim 66 % akcií elektrární, dohodol aj na prijatí 14 opatrení, ktoré majú posilniť kontrolné a riadiace kapacity projektu dostavby či optimalizovať náklady. "Máme podmienku, že všetky faktúry a zmluvy nad 2 milióny eur budú kontrolované a v predstavenstve odsúhlasované jednohlasne, to znamená, že zo slovenskej aj z talianskej strany musí byť dohoda," priblížil Pavlis.

Ako ďalej uviedol, do procesu sa zapoja slovenskí manažéri, ktorí majú s podobnými projektmi dlhoročné skúsenosti. Zriadený bude riadiaci a koordinačný orgán, ktorý bude manažovať dostavbu blokov. Ako orgán nezávislého posúdenia bude do procesu vstupovať spoločnosť Škoda JS.

Akcionári zároveň odobrili avizovaný harmonogram projektu dostavby, podľa ktorého je začiatok komerčnej prevádzky tretieho bloku Mochoviec naplánovaný na november 2016 a štvrtého bloku na november 2017. "Verím, že všetky tieto opatrenia prispejú k tomu, aby bol projekt zrealizovaný v termínoch, ktoré sa dohodli dnes na valnom zhromaždení," konštatoval šéf rezortu hospodárstva.

Zopakoval, že je nespokojný s priebehom dostavby a systémom jej riadenia. "Táto činnosť bola doteraz vykonávaná neefektívne. Preto sú tie náklady vyššie, a preto chceme do tohto procesu vstúpiť a v určitej miere zobrať zodpovednosť aj na seba," dodal.

Generálny riaditeľ SE Luca D'Agnese potvrdil záväzok spoločnosti a skupiny Enel dokončiť elektráreň. "Dnešné rozhodnutie reflektuje dôležitosť dostavby tretieho a štvrtého bloku Mochoviec tak pre slovenskú ekonomiku a takmer 10.000 ľudí, ktorí majú vďaka projektu prácu, ako aj pre samotné Slovenské elektrárne," povedal s tým, že v súčasnosti je tretí blok dokončený takmer na 80 % a štvrtý na 60 %.

Navýšenie rozpočtu Mochoviec kritizuje organizácia Greenpeace Slovensko. Elektráreň sa tak podľa nej stane najdrahším energetickým projektom v Európe z hľadiska sumy potrebnej na 1 megawatt inštalovaného výkonu. "Ide pritom o starý a nekvalitný sovietsky projekt zo 70. rokov minulého storočia, na ktorom sa možno inštalujú moderné prvky, ale základ a srdce elektrárne je stále ta istá, 40 rokov stará technológia," reagoval na rozhodnutie akcionárov Pavol Široký z Greenpeace. Dostavbu označil za stratový projekt, z ktorého budú profitovať zahraniční zákazníci a škodu niesť obyvatelia Slovenska.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.