Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.04.2015, 14:44

Ekonómovia píšu Richterovi: Prvý pilier je v strate, povedzte to Slovákom

Otvorený list obsahuje výzvu, aby Sociálna poisťovňa informovala sporiteľov aj o situácii v prvom, štátnom priebežnom pilieri.

Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) zaslal otvorený list riaditeľovi Sociálnej poisťovne Dušanovi Muňkovi a ministrovi práce a sociálnych vecí Jánovi Richterovi. Otvorený list obsahuje výzvu, aby Sociálna poisťovňa informovala sporiteľov nielen o dôvodoch pre vystúpenie z druhého piliera, ale aj o situácii v prvom, štátnom priebežnom pilieri.

Štátny pilier je totiž podľa INESS deficitný a ani prijatá reforma nedokáže eliminovať dôsledky starnutia. "Predpokladáme, že Sociálna poisťovňa bude ešte na sporiteľov apelovať či už listom, alebo v médiách a požadujeme, aby bol tento text obsiahnutý v komunikácii platenej zo zdrojov daňových poplatníkov," tvrdí INESS.

V liste INESS upozorňuje na to, že prvý pilier je v strate. Keby si štát vlani nepožičal 438 miliónov eur, tak by starobný dôchodok vlani nebol 400 eur, ale 367 eur. Ak sa podľa INESS dnes na jeden dôchodok skladajú viac ako traja pracujúci, o 20 rokov to už budú menej ako dvaja. Dnes sľubovaný dôchodok o 20 rokov je podľa listu INESS prísľubom, nie zárukou. "Dôchodky z prvého piliera, ako ich poznáme dnes, sa môžu v horizonte 10, 20 rokov podstatne zmeniť," varuje inštitút.

Počet dôchodcov na Slovensku sa podľa štatistiky Sociálnej poisťovne za posledných desať rokov zvýšil o 137 tisíc. Kým ku koncu marca 2005 evidovala Sociálna poisťovňa 1,21 milióna poberateľov dôchodkov, ku koncu marca tohto roka dôchodok dostávalo takmer 1,35 milióna osôb. Počet vyplácaných dôchodkov, ktorých môže penzista dostávať aj viacero súčasne, za rovnaké obdobie vzrástol o 178 tisíc na vyše 1,64 milióna.

List I. Pilier

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.