Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.07.2015, 00:00

Žiadna grécka cesta. Dlh Slovenska po rokoch klesne

Štátna sekera by mala klesnúť v budúcom roku takmer o percento, a to na 52,1 percenta HDP.

Už niekoľko rokov je v Európe top témou. Práve kvôli nemu Grékom hrozí bankrot a problémy s jeho rastom majú aj takí Taliani či Španieli. Slovensko sa, na rozdiel od väčšiny krajín, vydalo úplne inou cestou. Minister financií Peter Kažimír totiž očakáva, že dlh štátu bude tento rok 53 percent HDP. Postaralo sa o to predovšetkým jedno – 800 miliónov eur z predaja štátneho podielu v telekomunikačnej spoločnosti Slovak Telekom. Tým sa to však nekončí: štátna sekera má klesať i v budúcom roku, a to na 52,1 percenta HDP.

Vyplýva to z vôbec prvého nástrelu rozpočtu na budúci rok. „Pri príprave návrhu boli do úvahy vzaté aj opatrenia vyplývajúce z vládnych sociálnych balíčkov,“ uviedol tlačový odbor rezortu. Len na spresnenie – prvý a druhý sociálny balíček, vďaka ktorým získali ľudia aj vlaky zadarmo, má Slovákov ročne vyjsť spolu zhruba na 450 miliónov eur.


Čítajte viac: 

Ficova vláda má svoj posledný zákon roka

Peniaze za Telekom by mali ísť na zníženie dlhu

Štát ročne odpustí ľuďom dane za miliardu


Faktom je, že použitie peňazí z predaja menšinového podielu na zníženie schodku musí ešte schváliť vláda. Analytici však už teraz tento krok vítajú. Tvrdia totiž, že aj napriek priaznivej ekonomike sa Slovensko musí pripraviť na horšie časy. „Momentálne je rozumnejšie využiť dodatočné zdroje na zníženie dlhu ako na investičné výdavky,“ vraví analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Ešte donedávna Robert Fico a spol. uvažovali o tom, že peniaze z predaja Slovak Telekomu využijú napríklad na zvýšenie podielu v Slovenských elektrárňach.

V krízových rokoch sa náš verejný dlh nafúkol a v posledných rokoch atakoval hranice dlhovej brzdy. Na jeho raste sa podieľali deficity najmä v prvých rokoch po prepuknutí krízy. „Od štartu krízy sme mali viacero rokov ako na hojdačke a prvý polčas bol často iný ako druhý,“ reaguje analytik ČSOB Marek Gabriš. Inými slovami: očakávaný dlh nemusíme dosiahnuť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.