Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.07.2021, 12:27 Aktualizované dňa 21.07.2021 o 13:31

Výrazná pomoc pre agrosektor. Počas najbližších piatich rokov dostane navyše takmer 300 miliónov eur

V súčasnosti je spolufinancovanie na úrovni 25,7 percenta, od roku 2023 by malo byť na úrovni 36,9 percenta.

Samuel Vlčan
Zdroj: TASR/J. Novák

Agrosektor dostane cez tzv. druhý pilier najbližších päť rokov 285 miliónov eur navyše. V súčasnosti je spolufinancovanie na úrovni 25,7 percenta, od roku 2023 by malo byť na úrovni 36,9 percenta.

Informoval o tom po rokovaní vlády minister financií Igor Matovič (OĽANO), za účasti ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana (nominant OĽANO).

Dôležité rozhodnutie

"Rozhodnutie vlády o navýšení je veľmi dôležité pre podporu poľnohospodárov, lesníkov, ale aj obcí, ktoré sú prijímateľmi peňazí z tzv. Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) a z jej druhého piliera," priblížil Matovič.

Súčasná "podpora - nepodpora" agrosektora zo strany štátu podľa Matoviča viedla k vysokému zápornému saldu v obchode s agrokomoditami. Ročná podpora do druhého piliera sa podľa Matoviča z doterajších 94 miliónov eur zvýši na 151 miliónov eur.

Podľa Vlčanových slov navýšené prostriedky pomôžu rozvoju vidieka. "Verím, že pôjde o zásadnú zmenu. Na základe tejto finančnej podpory budeme nastavovať nové politiky, ktoré nám oživia vidiek," poznamenal agrominister.

"Predovšetkým chceme podporiť spoluprácu fariem, budeme podporovať posilnenie tzv. odbytových vertikál," spresnil Vlčan o tom, kam bude smerovať podpora štátu.

Slovensko je podľa neho krajina mierneho pásma. "Nie je preto normálne, aby sme dovážali toľko potravín, ktoré si môžeme dopestovať, napríklad zemiakov. Budeme preto podporovať produkciu," oznámil Vlčan.

"Budeme podporovať takú poľnohospodársku výrobu, kde sa nám zvýši podiel organického uhlíka v pôde - vyšším využitím hnoja. Budeme podporovať taktiež vyššie zadržiavanie vody v lesoch," povedal.

Chcú riešiť dlhodobý problém

Veľkou témou sú podľa Vlčana aj dobré životné podmienky zvierat. "Máme pred sebou splnenie záväzku ukončiť chov nosníc v klietkach. Očakávajú sa v súvislosti s tým veľké investície, ktoré nie sú poľnohospodári schopní uniesť sami. Časť zdrojov bude smerovať k tomu, aby sme zlepšili podmienky chovu zvierat," poznamenal.

Slovensko má podľa neho v ďalšom programovacom období zvýšiť výmeru pôdy, na ktorej sa produkuje v tzv. ekologickom režime z terajších 12 percent výmery na 16 percent. "Chceme na jeden hektár takejto výroby zvýšiť podporu," doplnil.

Dodal, že zo zdrojov 2. piliera chce Slovensko riešiť dlhodobý problém, ktorým je veľká rozdrobenosť vlastníctva pôdy. "Aj na tieto účely vyčleníme veľké finančné zdroje," uzavrel minister pôdohospodárstva.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.