Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.06.2015, 14:55

Fico ide pomáhať startupom. Prichystal pre ne úľavy

Startupové firmy budú od roku 2016 na tri roky oslobodené od daňovej licencie. Uviedol to dnes po rokovaní vlády SR jej predseda Robert Fico (Smer-SD), keď podporu startupov označil za splnenie štrnásteho z 15 opatrení tzv. prvého sociálneho balíčka. Koncepciu pre podporu startupov v SR dnes schválil na svojej schôdzi vládny kabinet.

"Chceme vytvoriť inštitút jednoduchej akciovej spoločnosti. Je to najmä v tom, že ten, kto chce začať podnikať, nech nie je okamžite vystavený tlaku vytvárania komplikovanej právnej formy podnikania v podobe normálnej akciovej spoločnosti alebo spoločnosti s ručením obmedzeným," priblížil Fico.

V jednoduchej akciovej spoločnosti je podľa neho veľmi dôležité, aby sa dobre nastavilo spolužitie 'startupistu' s nejakým investorom. "Pri startupoch ide totiž zvyčajne aj o nejakého investora, ktorý dáva peniaze do odvážnych projektov. Musí byť teda jednoduchá štruktúra akciovej spoločnosti, aby sa komfortne cítil aj investor, aj mladý podnikateľ, ktorý sa do projektu púšťa," podčiarkol premiér.

Zásadný rozdiel medzi 'bežnou' firmou a startupovou spoločnosťou je podľa podpredsedu vlády a ministra financií SR Petra Kažimíra (Smer-SD) v inovatívnosti. "Inovatívnosť je totiž nevyhnutná pre vyššiu konkurencieschopnosť našich výrobcov. Pre nás je dôležité, aby mladí ľudia, ktorí majú nápady a myšlienky, boli povzbudení a primárne neodchádzali z našej krajiny. Naopak, máme ambíciu, aby sa Slovensko stalo centrom, hlavou celého regiónu, regiónu siahajúceho dokonca až za hranice EÚ," dodal Kažimír.

1. Kapitálová spoločnosť za jedno euro
Malo by ísť o hybrid spoločnosti s ručením obmedzeným a akciovej spoločnosti. Založiť by ju malo byť možné za jedno euro. To by malo byť aj takzvaným základným imaním. V preklade to znamená, že toto jedno euro bude rozdelené na akcie, s ktorými bude potom možné nakladať napríklad pri motivovaní zamestnancov zamestnaneckými akciami. Nová „kapitálovka“ však nemá byť len lacnejšia, ale má aj jednoduchšie fungovať. Okrem toho chce ministerstvo financií, ktoré zmeny navrhlo,  zaviesť aj mechanizmus, ktorý by pomohol ochrániť peniaze, ktoré tu podnikatelia investovali. „A znížiť tak mieru averzie voči rizikovým investíciám. V novej forme spoločnosti si zmluvné strany budú môcť dohodnúť obchodnú stratégiu v právne záväznej neverejnej akcionárskej dohode tak, aby citlivé obchodné informácie zostali utajené,“ objasňuje rezort.

2. Štát statupistom odpustí dane
Išlo o jednu z najkritizovanejších daňových zmien vlády Roberta Fica (Smer-SD). Zavedenie minimálnej dane sa počas vlaňajška podpísalo pod zánik stoviek firiem. No nielen to. Takzvaná licencia u nás mnohých ľudí odradila od štartu vlastného biznisu. Ešte tvrdšie sa povinnosť platiť štátu aspoň minimum mala dotknúť startupov. To, že boli pravidlá nastavené príliš prísne, priznáva už aj vláda. Preto navrhuje, aby boli startupy až tri roky oslobodené od platenia daňovej licencie. V súčasnosti ju neplatia len prvý rok. „Veľmi vhodné rozhodnutie. Startupy na začiatku svojho fungovania istý čas len míňajú peniaze a nakupujú zariadenie,“ hodnotí Matej Ftáčnik zo združenia The Spot, ktoré pomáha mladým startupistom.

3. Začínajúce firmy už vláda nebude považovať za rizikové
V začiatkoch svojej druhej vlády prišiel kabinet Roberta Fica (Smer-SD) s nápadom, aby začínajúce firmy platili takzvanú zábezpeku. Minimálne tisíc eur musela štátu odviesť každá firma, ktorá sa zaregistrovala ako platca dane z pridanej hodnoty. Štát sa tak snažil ochrániť pred rizikovými či nepoctivými podnikateľmi. Platiť však museli aj tí, ktorí v minulosti nemali žiadne dlhy či dokonca ani nepodnikali. Toto je však pre startupy mení ......???. Tie už túto zábezpeku platiť nebudú musieť. Jedine, ak by sa za nimi z minulosti ťahali nejaké dlhy.

4. Granty za inovatívne nápady
Nájdite si biznis anjela. Ak vám ten na vaše podnikanie prispeje, urobíme tak aj my. Dostanete od nás zaujímavý grant, a to bez nároku na podiel vo firme. Presne takýmto spôsobom sa slovenská vláda rozhodla „nakopnúť“ startupový trh. Má to však jednu podmienku. Na to, aby startupista získal grant, musí do jeho nápadu investor vložiť aspoň 50-tisíc eur. V prvom návrhu, ktorý vláda zverejnila, sa hovorilo o grante vo výške 20-tisíc eur. Dnes už hovorí len o dotácii v určitej výške. „V materiáli, ktorý bol predmetom medzirezortného pripomienkového konania, išlo o ilustratívny príklad, akým spôsobom sa bude dané opatrenie realizovať v praxi,“ vysvetľuje tlačový odbor rezortu financií. Podľa Mateja Ftáčnika zo združenia The Spot ide o formu podpory startupov známu zo zahraničia. „Ak sa podarí aj na Slovensku, zvýši konkurencieschopnosť našich startupov,“ dodáva. 

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.