Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.07.2015, 19:01

Náhrada za metro? Bratislava postaví nové električkové trate za 40 miliónov (+mapa)

Hlavné mesto v dokumentoch ukázalo, ako by mala vyzerať mestská hromadná doprava v budúcnosti.

Metro v Bratislave je, zdá sa, nenávratne stratené, aj preto si hlavné mesto kreslí nové koncepcie mestskej hromadnej dopravy. Jedna z nich počíta s výrazným rozšírením tratí nielen do Petržalky, ale aj v Ružinove, Novom Meste či vo Vrakuni. Podľa návrhu by mali linky električiek končiť aj na letisku.

Prvý krok v Ružinove

Mesto už rozbehlo prvé kroky. Tým by mala byť rekonštrukcia električkovej trate v Ružinove. „Cieľom modernizácie električkovej trate (Ružinovská radiála) je nahradenie zastaraných a opotrebovaných konštrukcií električkovej trate za nové a progresívne prvky, ako aj realizácia nových prevádzkových zariadení a technológií na zvýšenie kvality prepravy cestujúcich,“ píše sa v dokumentoch, ktoré aktuálne riešia úrady. Podľa nich by sa po prestavbe mali Ružinovčania dočkať tichších a bezpečnejších električiek, ktoré by boli aj rýchlejšie. A nielen ich. Zmeniť by sa mali aj zastávky, ktoré by mali byť bezbariérové. „Prístrešky na ochranu cestujúcich pred nepriazňou počasia budú osadené na všetkých zastávkach,“ píše sa v dokumente.

Rekonštrukčné práce by sa mali začať v roku 2017, dokončené by mali byť o tri roky neskôr. Rozpočet? Ten by mal dosiahnuť sumu takmer 40 miliónov eur.

Smer letisko

Kým rekonštrukcia trate v Ružinove je len kozmetická, oveľa prevratnejšie vyzerajú plány nových tratí. Jeden z nich počíta s prepojením trate do Ružinova a na Zlaté piesky cez Tomášikovu ulicu. V pláne je tiež predĺženie linky až na letisko. Električky by sa však mohli dočkať aj obyvatelia Vrakune. Otázne však zostávajú dátumy realizácie i samotná reálnosť návrhov.

Snímka: Hlavné mesto Bratislava

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.