Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.11.2015, 00:00

Najvyššiu budovu v únii má postaviť naša firma

Poľsko získa titul krajiny s najvyššou budovou v Európskej únii. Z trónu vďaka slovenskej firme zosadí londýnsky mrakodrap.

Slávny londýnsky mrakodrap The Shard, ktorý je v súčasnosti najvyššou budovou v rámci Európskej únie, bude musieť čoskoro odovzdať svoju korunu. Poľská pobočka slovenskej developerskej spoločnosti HB Reavis totiž dostala zelenú na výstavbu budovy v srdci Varšavy, ktorá svojou výškou 310 metrov o meter prekoná súčasnú anglickú jednotku.

Administratívna budova má vyrásť na rohu ulíc Chmielna a Jána Pavla II. neďaleko Paláca kultúry a vedy, ktorý je zatiaľ najvyššou stavbou v Poľsku. “Vzhľadom na neukončené administratívne procesy však nie sme schopní poskytnúť detailnejšie informácie,“ povedal pre HN hovorca spoločnosti Peter Romaňak.

Podľa poľských médií však HB Reavis získali pozemok, na ktorom bude nový projekt zrealizovaný, od poľských železníc. Pôvodne mohol na pozemku stavať budovu len s približne polovičnou výškou, nová stratégia radnice však stanovila lokalitu za vhodnú pre stavbu najvyšších budov v meste.

Architektúru má podľa informácií médií na svedomí známy britský architekt Norman Foster z Foster+Partners. V budove má byť k dispozícii 115-tisíc štvorcových metrov priestoru, z toho viac ako polovica bude určená na kancelárie, 3200 na služobné priestory a tisíc štvorcových metrov majú zabrať obchody.

Samotná stavba má mať výšku 230 metrov s možnosťou umiestniť 80-metrovú anténu. S výstavbou sa má začať v budúcom roku v apríli. “HB Reavis vo Varšave úspešne ukončil už tri projekty, ďalšie dva stavia a jeden má v príprave. Od vstupu na poľský trh v roku 2008 sa postupne stal jedným z najaktívnejších developerov na varšavskom trhu,“ uviedol Romaňak.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.