Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.07.2015, 00:00

Európa odkazuje Slovákom: vaši mladí sa nevedia osamostatniť

Viac ako 67 percent ľudí do 34 rokov si užíva výhody mamahotela, európske štatistiky môžu byť nafúknuté.

Mladým Slovákom sa nechce opúšťať rodinné hniezda. Ukazujú to najnovšie európske štatistiky, podľa ktorých sme na chvoste Európy a predbehli nás len Chorváti. Viac ako 67 percent mladých do veku 34 rokov sa u nás nechce osamostatniť a užíva si výhody „mamahotela“. Európske štatistiky však skresľuje fakt, že mladí Slováci si neprehlasujú pri sťahovaní za štúdiom a prácou trvalý pobyt.

Skreslená štatistika

Meranie štatistici uskutočnili osobnými dotazníkmi pri návšteve domácností. „Spoločné bývanie považovali za také, v ktorom ľudia spolu hospodária a každý prispieva na životné potreby,“ tvrdí Ľudmila Ivančíková zo sekcie sociálnych štatistík a demografie Štatistického úradu. Zarátané však boli aj osoby s trvalým pobytom, ktoré boli dlhodobo mimo domu kvôli zamestnaniu, škole či práci v zahraničí. A problémom Slovenska je, že veľa mladých si neprehlasuje trvalé pobyty, keď býva v podnájme. „Chcelo by to kontrolu dotazníkov,“ povedal Michal Páleník z Inštitútu zamestnanosti. Mladého človeka, ktorý odíde za prácou do Anglicka, stále berieme ako našinca, stačí, že sa ešte vráti na Vianoce. To považuje Páleník za nonsens.

Slováci majú problém s vlastným bývaním

Aj keď môže byť štatistika nafúknutá, na Slovensku značná časť mladých zostáva dlhšie s rodičmi. Podľa Inštitútu pre výskum práce a rodiny je problémom ponuka a finančná dostupnosť bytov. „Zo všetkých výskumov vychádza samostatné bývanie ako primárna podmienka na založenie rodiny a osamostatnenie sa,“ uviedla Jarmila Filadelfiová, výskumníčka z IVPR. Podľa nej nemusí ísť o dobrovoľné rozhodnutie mladého človeka využívať služby rodičov, ale o nutnosť kvôli nedostupnosti vlastného bývania.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.