Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.07.2014, 12:01

Stotisíc eur. Toľko môžete získať za oznámenie kartelu

Firmy a občania, ktorí oznámia kartelovú dohodu medzi podnikateľmi, môžu dostať 1 percento z pokuty, maximálne však 100- tísic eur. Vyplýva to z novely zákona o hospodárskej súťaži, ktorá nadobudla účinnosť 1. júla.

Podmienkou vyplatenia pokuty, ako vyplýva z dôvodovej správy k novele zákona, je poskytnutie takých dôkazov Protimonopolnému úradu (PÚ) SR, ktoré budú podstatné pre jeho rozhodnutie. Ďalej aj potvrdenie tohto rozhodnutia súdom v prípade, že dôjde k súdnemu preskúmaniu rozhodnutia PÚ SR. Nárok na odmenu budú mať dotyčné osoby až potom, čo firmy usvedčené z porušenia zákona zaplatia pokutu.

Proces posudzovania koncentrácií by sa mal urýchliť, keďže lehota na vydanie rozhodnutia začne plynúť už v okamihu doručenia oznámenia na PÚ SR a nie až dňom, keď sa toto oznámenie stane úplným, ako tomu bolo doteraz. V prípade, že doručené oznámenie nie je úplné, úrad odošle účastníkovi konania výzvu na doplnenie, plynutie lehoty sa preruší do doby, kým účastník konania oznámenie koncentrácie doplní.

"Táto zmena zlepšuje postavenie účastníkov konania o koncentrácii, zároveň však prenáša väčší tlak na úrad pri posúdení kompletnosti podaného oznámenia," uvádza sa v dôvodovej správe k novele zákona.

Koncentrácia podlieha kontrole PÚ SR u tých podnikateľov, ktorých celkový obrat dosahuje výšku stanovenú zákonom o ochrane hospodárskej súťaže. Vzhľadom na cezhraničné koncentrácie nemusí ísť len o podnikateľské subjekty pôsobiace alebo so sídlom na území SR. Zavádza sa aj možnosť doručovania písomností úradu účastníkovi konania elektronickými prostriedkami v prípade, ak o to požiada. Správne konania sa tak zefektívnia a skrátia.

Na roky 2014 a 2015 sa ešte nepredpokladajú žiadne výdavky na odmeny oznamovateľom. V roku 2016 by PÚ SR odhadol príjem na základe doterajších pokút, ktoré uložil vo výške okolo 1 milión eur. Výdavok na odmeny by bol 10.000 eur, maximálne však 100.000 eur v prípade, že by pokuta uložená úradom jedným rozhodnutím bola vyššia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.