Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.01.2016, 00:00

Regulácie vyženú časť klientov bánk

Miroslav Štrokendl, šéf zahraničnej pobočky UniCredit Bank na Slovensku, pre Hospodárske noviny:

Vaše posledné kvartálne výsledky sú veľmi dobré. Ako sa podniká v ére ultranízkych úrokových výnosov a napätých marží?

Dôležité je, že nerobíme obchody jednorazovo. V bankovníctve nezačíname od nuly každý rok. Keď sa vám darí v minulých rokoch, tak žnete úrodu aj v ďalších rokoch. Ak chcete rásť pri nízkych úrokoch, musíte zháňať nových klientov a poskytovať viac úverov. A to sa nám veľmi dobre darilo. Pomohlo nám k tomu aj naše U konto, ktoré máte bez poplatkov, stačí, ak vám každý mesiac príde na účet 400 eur.

Vám však narástli aj vklady, pritom úroky na nich sú úplne nízke.

Tam sa nám darilo aj preto, lebo ekonomika na Slovensku rastie, ľudia bohatnú, a preto si aj viac sporia. Naši ekonómovia dokonca tvrdia, že stredná Európa je najrýchlejšie rastúci región v rámci rozvíjajúcich sa trhov. Už sme predbehli aj niektoré ázijské trhy. Navyše máme stabilnú politickú situáciu Ale máte pravdu, že termínované vklady sú dnes neatraktívne. Peniaze sa dokonca prelievajú z viazaných vkladov na bežné účty. Ľudia však viac vkladajú peniaze do rôznych investičných fondov, ktoré prinášajú stále rastúce výnosy odhliadnuc od malých korekcií smerom nadol.

Rástol vám aj objem korporátnych úverov. Ktorý segment bol najaktívnejší?

Nárast sme zaznamenali vo všetkých odvetviach. Možno viac aktívni sme boli v podpore obnoviteľných zdrojov. Kým trh s korporátnymi úvermi rástol priemerne niečo cez dve percentá, my sme rástli až o 8,2 percenta. Naozaj sa nám v tomto roku veľmi darilo, hoci konkurencia je veľká. Pri nízkych výnosoch zo štátnych dlhopisov dnes nie je veľa možností, kam investovať. Preto i firmy hľadajú aj iné možnosti na investície.

Dokedy môže éra nízkych úrokov trvať?

Naši analytici počítajú, že to môže trvať až do roku 2018, takže nie sme optimisti. Samozrejme, niečo neočakávané sa na trhu môže v tomto období stať, ale zatiaľ to nevyzerá tak, že sa niečo udeje.

Nedávno ste od časopisu Banker dostali ocenenie Najinovatívnejšia investičná banka v strednej a vo východnej Európe. Je investovanie a príjmy z neho odpoveď na znižujúce sa príjmy z úrokov a poplatkov?

Nie, to s tým nesúvisí. Ide o to, že vyrastá no

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.