Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.12.2014, 13:33

Dodávky plynu cez sviatky ohrozené nie sú. Pavlis vytvoril akčný tím

Dodávky zemného plynu na Slovensku budú počas vianočných sviatkov a na Nový rok pre obyvateľstvo a priemysel bez problémov. Ubezpečil o tom dnes na brífingu minister hospodárstva SR Pavol Pavlis (Smer-SD) po mimoriadnej operatívnej porade s predstaviteľmi plynárenských spoločností.

"Zvolal som ako minister hospodárstva zainteresované osoby, ako sú Slovenský plynárenský priemysel, a.s., (SPP), spoločnosť Eustream, SPP - distribúcia a spoločnosť Nafta na to, aby som bol ubezpečený, že počas vianočných sviatkov a Nového roku zásobovanie Slovenska plynom bude plynulé, či už pre domácnosti alebo pre priemysel," spresnil.

Oznámil zároveň, že s predstaviteľmi plynárenským firiem prebrali rôzne varianty možných výkyvov v dodávkach plynu. "Bol som ubezpečený zo všetkých zainteresovaných strán, že žiadne problémy počas tohto najbližšieho obdobia nebudú. Keby nastali, sme pripravení okamžite reagovať. Pripravil som aj akčný tím, ktorý by bol v priebehu pár hodín schopný dostať sa do SPP a reagovať na vzniknutú situáciu," zdôraznil.

Reverzný tok by podľa Pavlisových slov bol v prípade potreby funkčný do niekoľkých hodín. "To znamená, že Slovensko by aj v prípade výpadku dodávok plynu z Ruskej federácie bolo okamžite zásobované plynom z iných zdrojov," dodal minister.

"Za spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel môžem vyhlásiť, že je pripravená na plynulé a spoľahlivé dodávky plynu nielen v tomto období, ale počas celého zimného obdobia, tak pre domácnosti, ako aj pre priemyselné podniky," zdôraznil predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SPP Štefan Šabík.

Krátenie dohodnutých objemov zemného plynu z Ruskej federácie na Slovensko, ktoré sa začalo začiatkom septembra tohto roku a dosiahlo až 50-% úroveň oproti obvyklým množstvám v danom období, v súčasnosti naďalej pokračuje. "Krátenie je samozrejme rozdielne, nie je každý deň rovnaké, ale je to niekde okolo 40 %," doplnil šéf SPP.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.