Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.10.2014, 15:22

Sankcie spustili "jablkovú vojnu." Na Slovensku výrazne zlacneli

Sekundárne dopady zákazu vývozu potravín z EÚ do Ruska sa na slovenskom trhu najvýznamnejšie prejavili u rajčín, mrkvy, kapusty, papriky, uhoriek a jabĺk. Vyplýva to z analýzy Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR o dopadoch sankcií Ruskej federácie (RF) na slovenský poľnohospodársky a potravinársky sektor, ktorú by mala na svojej stredajšej (15.10.) schôdzi prerokovať vláda.

"Podľa informácií monitorovania situácie na trhu sa u produktov znížili ceny o 20 až 45 percent oproti cene v minulom roku. Ceny poklesli v prípade mrkvy o 42,2 percent, kapusty o 45,5 percent oproti cenám v rovnakom období minulého roka. U rajčiakov sú ceny medziročne nižšie o 18,3 percent, papriky o 21,5 percent. Šalátové uhorky zlacneli v porovnaní s minulým rokom až o 24,7 percent," spresnil agrorezort.

Najvýznamnejšie dopady sa však zaznamenali podľa MPRV u pestovateľov jabĺk. "Všetky náklady pre pestovateľa a odbytovú organizáciu sa pohybujú okolo 0,35 až 0,55 eura za jeden kilogram jabĺk, v závislosti na dĺžke skladovania. Ceny, ktoré producenti od obchodných reťazcov dostávali, sa v závislosti od kvality takmer vždy pohybovali na úrovni od 0,45 až do 0,85 eura za kg," priblížilo ministerstvo.

V súčasnosti, v dobe "jablkovej vojny", ponúkajú podľa MPRV obchodné reťazce u jabĺk ceny v závislosti od dumpingových zahraničných cien, najčastejšia v pásme 0,15 až 0,28 eura za kg. "To znamená ceny pod výrobné náklady slovenských producentov. Ponuka cien pre výrobcu má stále klesajúcu tendenciu," dodalo ministerstvo pôdohospodárstva v analýze.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.