Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.04.2014, 18:48

Východ Slovenska je na špici Európy. V nezamestnanosti

Trh práce Najviac ľudí bez práce je stále vo východnom a strednom regióne. Zle sme na tom aj v medzinárodnom porovnaní.

Dlhodobá nezamestnanosť už roky trápi východ a stred Slovenska. Viac ako rok bez práce sú tam až tri štvrtiny nezamestnaných. Tento nelichotivý stav nás vyniesol na popredné priečky rebríčka dlhodobej nezamestnanosti európskych regiónov, ktorý za minulý rok zostavil Eurostat. Predbehli sme aj krajiny, ako sú Poľsko, Španielsko či Turecko. Východ našej krajiny s podielom dlhodobej nezamestnanosti 74,9 percenta sa ocitol na tretej priečke, na piatom mieste so 72,7 percenta je stredné Slovensko. Vyšší podiel dlhodobej nezamestnanosti majú v rámci Európskej únie už len dva regióny Francúzska a jeden grécky.


Ministerstvo práce tieto výsledky neprekvapujú. Ako hovorí jeho hovorca Michal Stuška, ide o dlhodobý problém. „Súvisí to s vysokou štrukturálnou nezamestnanosťou na Slovensku a nevyváženosťami na trhu práce,“ vysvetľuje.

Odborníci však vidia viac dôvodov. Jednak je to dané tým, že tradičný priemysel v týchto regiónoch už dávnejšie skrachoval a v poľnohospodárstve sa výrazne znížila zamestnanosť. Okrem toho ide o chudobné regióny. „Ak si tam podnikateľ otvorí reštauráciu, skrachuje, lebo ľudia nemajú peniaze na to, aby tam chodili. Produkcia tam teda musí byť zameraná skôr na export,“ dodáva Michal Páleník z Inštitútu zamestnanosti. Aj to však podľa neho môže byť ťažké vzhľadom na konkurenciu iných regiónov či krajín.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.