Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.09.2015, 00:00

Mladí dostanú mentora. Za 50 miliónov

Richter chce viesť mladých praxou k práci. A vystaví im za to vysvedčenia.

Školské zošity vymenia za výplatné pásky, učiteľ im však zostane. Aspoň taká je predstava ministra práce Richtera, ktorý chce bojovať s vysokou nezamestnanosťou mladých na Slovensku. Postarať sa o to má nový program Praxou k zamestnaniu. Do projektu pritom ministerstvo investovalo 50 miliónov eur.

Smrteľná kombinácia

Program sa zameriava na dve cieľové skupiny – mladých do 25 rokov, ktorí musia byť v evidencii úradu prácu tri mesiace. Druhou sú absolventi škôl do 29 rokov, ktorí si nedokázali nájsť prácu dlhšie ako pol roka. Pôjde pritom o absolventov stredných aj vysokých škôl. Práve to kritizuje analytik Inštitútu zamestnanosti Michal Páleník, podľa ktorého by mali byť vysokoškoláci z tohto programu vylúčení. „Dlhodobo navrhujeme oddeliť cieľové skupiny a zúžiť kritériá,“ povedal. Rovnako spomína aj veľké právomoci, ktoré majú úrady pri vyberaní absolventov a firiem, ktoré získajú podporu. „Spolu so štedrosťou príspevku ide o smrteľnú kombináciu,“ myslí si analytik.

Richter chce pritom podporiť zamestnanosť mladých dvomi spôsobmi. Tým prvým je preplácanie nákladov na absolventa až do výšky 95 percent z jeho celkovej ceny práce. A

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.