Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.12.2015, 14:40

Slovensko je v hre o miliardu. Fico sľubuje megainvestície

K splneniu plánu vytvoriť 100-tisíc nových pracovných miest do roku 2020 by mohla jednou pätinou prispieť vláda už na začiatku budúceho roka.

Zmluva s automobilkou Jaguar Land Rover je na spadnutie a vláda momentálne rokuje o ďalších investíciách na najbližšie roky v objeme okolo jednej miliardy eur. Na dnešnej tlačovej konferencii po rokovaní kabinetu o tom informoval premiér Robert Fico.

"Sme vo finiši, pokiaľ ide o obrovskú investíciu v Nitre. Napriek tomu, že zmluva s Land Roverom je na spadnutie, budem o nej hovoriť až po tom, keď ju reálne podpíšeme," vyhlásil Fico.


Prečítajte si aj: Fico chystá obrovské prekvapenie. Ide o tisícky pracovných miest


Tri stimuly

Premiér už v utorok na diskusnom fóre Hospodárskych novín avizoval, že v hre je aj veľký investor z IT oblasti, ktorý by mohol priniesť tisíce pracovných miest na stredné Slovensko.

"Na investícii v blízkosti Banskej Bystrice pracujeme už pomerne dlho. Je tam potom ešte jedna ďalšia investícia, ktorá sa týka investora z Ďalekého východu, dohromady okolo 2 500 zamestnancov, teda aj tá prvá aj druhá investícia. Pracujeme na jednom veľkom projekte v oblasti IT. Máme informácie, že budú podané ďalšie žiadosti o investičné stimuly v oblasti papierenského priemyslu," priblížil dnes.

Vláda na dnešnom rokovaní schválila tri investičné stimuly súkromným firmám. Dohromady okolo 9 miliónov eur od štátu si rozdelia spoločnosti Osram Nové Zámky, Matador Automotive Vráble a Getrag Ford Transmissions Slovakia v Kechneci, ktoré plánujú na Slovensku preinvestovať spolu približne 50 miliónov eur.

"Dominantne sú to investície v oblasti automobilového priemyslu, v prípade Osramu ide o výrobu svietidiel. Takýmto spôsobom dôjde k vytvoreniu ďalších 500 pracovných miest," vyčíslil Fico. Všetky tieto správy podľa neho dokazujú záujem firiem rozširovať existujúce výroby a investovať na Slovensku.

Plán? 100-tisíc pracovných miest

Ako upozornil, k splneniu plánu vytvoriť 100-tisíc nových pracovných miest v rokoch 2016 až 2020 by mohla jednou pätinou či šestinou prispieť vláda už na začiatku budúceho roka.

"Za posledné tri roky sme v našom druhom volebnom období vytvorili 130-tisíc pracovných miest. Niet preto dôvodov pochybovať o reálnosti cieľa, ktorý sme si postavili," zdôraznil premiér s tým, že vláda chce vrátiť nezamestnanosť na úroveň predkrízových rokov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.