Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.05.2014, 15:43

Trh po roku ožil. Ceny bytov začínajú rásť

Trh ovplyvnili ponuky bánk. Rast cien má pokračovať.

Po vyše roku dochádza na slovenskom realitnom trhu k zvratu. Počas prvého štvrťroka totiž došlo k zvýšeniu priemerných cien bývania oproti predchádzajúcemu štvrťroku o 6 eur na meter štvorcový. Cena bytu tak vyšla v priemere na 1221 eur na „štvorec“. Napriek miernemu zdraženiu, ceny bytov sú ďaleko za úrovňou pred vypuknutím krízy. „Aktuálna priemerná cena bývania za meter štvorcový je o 5,8 percenta nižšia v porovnaní so začiatkom roka 2010, ale v porovnaní s vrcholom realitného boomu v druhom štvrťroku 2008 je súčasná priemerná cena bývania nižšia až o 21,2 percent,“ prezrádza Mikuláš Cár z odboru ekonomických a menových analýz NBS.

Ceny ovplyvnili banky. Tie sa predbiehajú vo výhodnejšej ponuke hypoték. Vďaka tomu bol napríklad marec najúspešnejším v histórii. Naše finančné domy „rozdali“ hypotéky vo výške 466 miliónov eur. Práve tieto možnosti otvárajú priestor väčšiemu dopytu na strane kupujúcich, čo sa premieta aj na ceny. Trend by mal pokračovať. „V najbližšom období možno očakávať pokračovanie zvýšených aktivít na slovenskom trhu s bývaním. Dôvodom sú pozitívne očakávania ekonómov ohľadom vývoja domácej ekonomiky aj pod vplyvom pokračujúceho posilňovania nemeckej ekonomiky a pokračujúcej stabilizácie v eurozóne,“ uzatvrára Mikuláš Cár.


Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.